Апарат InSight повернувся до роботи після пилової бурі, але продовжує втрачати енергію

Поділитися
Апарат InSight повернувся до роботи після пилової бурі, але продовжує втрачати енергію Потужність InSight продовжує падати © NASA
Вчені вважають, що станція завершить свою місію упродовж року.

Апарат InSight повернувся до роботи після виходу з режиму сну, в який був змушений зануритися в січні через потужну пилову бурю на Марсі. Разом з тим, вчені побоюються, що він може завершити свою місію вже протягом року через пил, який продовжує накопичуватися на його сонячних панелях, повідомляє Space news.

Провідний спеціаліст місії InSight Брюс Банердт розповів, що апарат повернувся до роботи 5 лютого. Він увійшов у сплячий режим 7 січня через регіональну пилову бурю, яка закрила світло від сонячних панелей станції. За словами Барнедта, буря почалася дуже швидко, спеціалісти не мали жодної можливості дізнатися про її наближення заздалегідь.

Сила пилової бурі вимірюється за коефіцієнтом, який називається оптичною глибиною (тау), де більше значення вказує на меншу кількість сонячного світла, що досягає поверхні. Коефіцієнт бурі, що сталася нещодавно, не піднімався вище двох. За словами Банердта, рівень запилення повітря ніколи не був настільки високим, щоб нести серйозну загрозу апарату.

InSight міг би пережити бурі з тау чотири і рівень заряду не викликав би занепокоєння вчених. Для порівняння, марсохід Opportunity, місія якого завершилася під час пилову бурю 2018 року, виміряв тау в 10,8 перед тим, як перестав виходити на зв'язок.

InSight вийшов із безпечного режиму 18 січня, вчені відзначили, що немає жодних ознак, що пилова буря якось вплинула на його роботу. Водночас фахівці фіксують зниження потужності апарату через накопичення пилу на його сонячних панелях.

На відміну від марсоходів Spirit та Opportunity, батареї яких постійно очищалися від пилу атмосферними явищами, на панелях InSight продовжує накопичуватись пил. У червні 2021 року Банердт прогнозував, що потужність апарату впаде нижче за рівень, необхідний для підтримки його роботи, навесні 2022 року.

Тепер ці терміни трохи зрушили, але перспективи апарату не можна назвати блискучими. "Наші поточні прогнози показують, що енергія впаде нижче рівня, необхідного для роботи корисного навантаження в період з травня по червень, і, ймовірно, нижче рівня живучості ближче до кінця року", - заявив Банердт.

Команда місії все ще намагається знайти шляхи для очищення сонячних панелей від пилу. Серед таких способів - роботизована рука станції збирає шматочки породи і кидає їх з навітряного боку, в результаті чого вони зчищають пил, що накопичився. На даний момент InSight здійснив таку процедуру кілька разів, що дозволило підвищити його потужність на 1-3%.

Разом з тим ці зусилля не зможуть усунути неминуче. Вчені прогнозують, що не зможуть отримати велику кількість наукових даних після літа. Імовірно, що InSight не зможе прослужити ще більше року.

Вчені також зазначають, що падіння потужності вклалося в очікування і не завадило апарату зібрати важливі наукові дані. Фахівці запропонували NASA продовжити фінансування місії InSight, якщо вдасться очистити сонячні панелі апарату. Але вони визнають, що це є малоймовірним.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.

InSight здійснив посадку на Марс 26 листопада 2018 року. Передбачалося, що апарат пробурить марсіанський ґрунт, але після двох років невдалих спроб NASA вирішило відмовитись від цього.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі