За словами вчених, сьогодні заражені ВІЛ можуть прожити десятки років завдяки прийому антиретровірусних препаратів – речовин, що пригнічують різні етапи реплікації вірусу в клітинах тіла. Оскільки вони часто мають сильні побічні ефекти, медики часто змушені припинити їх прийом на кілька тижнів.
При припиненні їхнього прийому ВІЛ "вилазить з окопів" і починає інтенсивно копіювати себе, часто повертаючись до початкових масштабів інфекції за три або два тижні. В останні роки вчені активно намагаються знайти ліки або антитіла, які допомагали б уникнути подібної "контратаки" вірусу, або дозволяли б "вигнати" вірус з клітин.
Тепер же дослідники вирішили цю проблему за допомогою методу комп'ютерного моделювання. Використовуючи комп'ютерні моделі різних версій зворотної транскриптази - фермента, що допомагає вірусу "прочитати" свою одиночну РНК та перетворити її на ДНК для проникнення в клітину, вчені вивчали те, як взаємодіють з ним різні речовини і ліки, вже відомі науці, і відібрали з них найбільш ефективні.
Відкривши кілька десятків таких молекул, здатних придушувати роботу цього ферменту, вчені спробували поліпшити їх роботу, змінюючи їх структуру ключових елементів, що з'єднуються із зворотного транскриптазой. Результатом цих зусиль стало відкриття молекули, що отримала ім'я "речовина-1", взаємодіючої з вірусом приблизно в 2,5 тисячі разів більш активно, ніж її попередник.
Домігшись такого результату, вчені синтезували її реальний аналог і перевірили його роботу на культурах імунних клітин, заражених ВІЛ, у комбінації з іншими антиретровірусними препаратами або у складі особливих наночасток, які поступово виділяли "речовину-1" в навколишнє середовище.
Подальші експерименти показали, що отримана речовина ефективно пригнічувала розмноження вірусу навіть у малих дозах. Досліди на мишах показали, що невелика доза "речовини-1" здатна захистити мишей від ВІЛ протягом 30 днів.
Раніше повідомлялося про те, що вчені успішно випробували щеплення від ВІЛ. Вчені навчили імунну систему гризунів розпізнавати частки ВІЛ за допомогою "коктейля" з особливих білків, схожих за структурою на частини оболонки вірусу.