Африка повільно розпадається через появу нового океану – вчені

Поділитися
Африка повільно розпадається через появу нового океану – вчені Через кілька мільйонів років Африка розпадеться на частини © University of Rochester
На завершення процесу потрібно кілька мільйонів років.

Одна з найгарячіших точок на Землі, посушливий східно-африканський регіон Афар, знаходиться в місці, в якому глибоко під землею розпадається континент. Регіон знаходиться над трьома тектонічними плитами, які дуже повільно віддаляються один від одного. Через це через кілька мільйонів років Африка може розпастися на дві частини, а між ними з'явиться новий океан, пише NBC News.

Поки свідченням цього процесу є тріщина довжиною 56 кілометрів в Ефіопській пустелі. Тектонічну долю Африканського континенту вчені вивчали протягом декількох десятиліть. Але нові супутникові дані допомагають краще зрозуміти ці трансформації і представляють нові інструменти для вивчення народження нового океану.

«Це єдине місце на Землі, в якому ви можете вивчати те, як континентальний рифт перетворюється на океанічний», - заявив один з дослідників Крістофер Мур. Поява нового океану займе від п'яти до 10 мільйонів років. Але регіон Афар розташовується на кордоні Нубійської, Сомалійської і Арабської тектонічних плит, що робить його унікальною лабораторією для вивчення тектонічних процесів.

Кора Землі складається з десятків тектонічних плит – утворень неправильної форми, які постійно стикаються, накладаються і розходяться. Останні 30 мільйонів років Арабська плита рухалася в бік від Африки, через що виникли Червоне море та Аденська затока між двома масивами суші. Але Сомалійська плита теж віддаляється від Нубійської, створюючи лінію розлому вздовж Великої рифтової долини, яка пролягає через Ефіопію і Кенію.

Але є безліч питань, на яке вчені ще не знають відповідей. Наприклад, що змушує континент розпадатися на частини. Вважається, що рушійною силою може бути масивний шлейф розпечених гірських порід мантії Землі під Східною Африкою.

Вчені спостерігають за рухом порід за допомогою супутникових спостережень. Допомогти в розумінні процесорів могли б і польові дослідження, але провести їх в регіоні Афар важко. Долина Афар є одним з найспекотніших місць на Землі: денна температура тут може підніматися до 54 градусів Цельсія, а вночі падати до 18 градусів Цельсія.

Пильна увага вчених прикута до регіону з 2005 року, коли в Ефіопії з'явилася 56-кілометрова тріщина.  Подальші дослідження показують, що до подібних подій можуть призвести тиск висхідної магми. Вчені порівнюють цей процес із переповненою повітряною кулькою: тиск на зовнішню поверхню настільки великий, що зняти його може тільки розрив.

Згодом подібні події кардинальним чином змінять вигляд Африки. Кожна тектонічна плита в регіоні Афар рухається зі своєю швидкістю, але в кінцевому підсумку їхнє віддалення одна від одної призведе до формування того, що вчені називають серединно-океанічною системою і появи нового океану.

«Аденська затока і Червоне море затоплять Афар і Східно-Африканську рифтову долину, створивши новий океан, а частина Східної Африки стане окремим маленьким континентом», - заявив геофізик з Університету Каліфорнії Кен Макдональд.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.

Раніше вчені з Університету Британської Колумбії виявили в кімберлитовій долині на півночі Канади частину найдавнішого континенту, уламки якого розкидані по всьому Атлантичному океану. Уламок вказав на те, що континент, Північно-Атлантична платформа, був на 10% більшим за передбачуване.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі