Державна дума цього літа в терміновому порядку прийняла поправки до 171-ФЗ, згідно з якими пиво прирівнюється до алкогольних напоїв. За задумом, це має суттєво обмежити оборот пива.
Однак через поспіх стався юридичний казус: з 22 липня 2011 року втратив чинність закон «Про обіг пива» (11-ФЗ), в якому було прописано, де не можна продавати напій. А новий закон щодо пивоварів набуде чинності лише з 1 липня 2012 року. Таким чином, будь-які обмеження на обіг пива знято майже на рік, і його можна тепер продавати хоч у дитячих садах, хоч в автобусах.
Згідно з 11-ФЗ пиво не можна було продавати у дитячих, освітніх і медичних організаціях, у міському та приміському громадському транспорті, в організаціях культури та на спортивних спорудах. Новий закон передбачає більший список обмежень місць продажу, а також забороняє розпивати пиво скрізь, окрім барів і ресторанів.
Опитані РБК daily юристи погодилися з тим, що в законі є юридична дірка. «Ми бачимо очевидне юридичне нестикування часу набуття чинності двох норм: підпункту 7 статті 2 і пункту 2 статті 16 ФЗ-171, до яких внесено зміни, - зазначив старший юрист практики вирішення спорів адвокатського бюро «Корельський, Іщук, Астаф'єв і партнери» Михайло Самойлов. - Пунктом 2 статті 16 встановлено заборону на продаж алкогольної продукції в ряді випадків - наприклад, у дитячих установах. Ця норма діє з 22 липня 2011 року. Поняття «алкогольна продукція» дано у підпункті 7 статті 2, за якою пиво буде віднесено до алкогольної продукції лише з 1 липня 2012 року. Така ситуація може бути розцінена продавцями як відсутність наразі заборон на продаж пива».
У Спілці російських пивоварів заявили, що відразу помітили наявність тимчасової дірки в законі. «Ми неодноразово заявляли, що закон є сирим, і радили не поспішати з його прийняттям, - сказав представник пивоварів. - Окрім нестикування термінів набуття чинності нових правил регулювання обороту пива закон містить ще цілий ряд помилок, неточностей і моментів, що допускають неоднозначне трактування. Ми будемо наполягати на роз'ясненні суперечних норм з боку держави».