Згідно зі статистичними даними, на кінець 2010 року жінки були власниками 22% бізнесу в Україні. При цьому, їхня частка в керівництві великим бізнесом становить лише 6%.
Експерти відзначають, що такий дисбаланс пов'язаний з «чоловічою капіталізацією».
«Жінці важче взяти кредит у банку, тому що їй нічого дати в заставу. Приватизація в Україні фактично пройшла повз жінок, і 95% капіталу зосереджено в руках чоловіків», - пояснила керівник західного регіонального центру «Жіночі перспективи» Любов Максимович.
У Європі деякі країни законодавчо намагаються ввести жінок у великий бізнес, забезпечуючи тим самим задекларовану гендерну рівність. Найбільш активно в цьому напрямку рухається Франція, яка 13 січня 2011 прийняла закон, згідно з яким до 2017 року 40% місць у радах директорів публічних компаній, а також компаній з оборотом понад 50 мільйонів євро на рік повинні займати жінки. За невиконання цієї квоти загрожують серйозні санкції: призначення директорів-чоловіків у такому випадку буде вважатися нелегітимним, більше того, без необхідних 40% жінок компаніям буде заборонено оплачувати роботу всієї ради. Кадрові агенції вже відзначили, що компаніям буде потрібно близько 1350 «топ-менеджерів у спідницях».
Франція далеко не перша країна, яка вирішила виступити з такою ініціативою. У 2007 році схожий закон був прийнятий в Іспанії, там квоту у 40% компанії повинні «покрити» у 2015 році. Іспанський закон носить більш м'який і рекомендаційний характер, ніяких санкцій проти компаній поки не заплановано.
Першою країною в світі квоти для жінок у бізнесі ввела Норвегія вісім років тому. Інвесторів та великий бізнес це рішення жануло. У 2003 році лише 7% місць в радах директорів публічних компаній займали жінки. Компаніям було запропоновано підвищити їх число майже в шість разів - до 40% до 2008 року.
На сьогодні саме Норвегія є світовим лідером за часткою жінок у бізнес-еліті. Підводячи підсумки проведеної реформи, норвезький міністр у справах дітей, рівноправності та інтеграції Еудун Люсбаккен зазначив: «Останні дані показують, що збільшилася кількість жінок у топ-менеджменті компаній, яких не торкнувся закон про квоти. Жінки в радах директорів перебувають на виду, обростають контактами і в результаті цього отримують нові пропозиції про роботу».
Окрім того, світова статистика свідчить, що банкрутами лише у 25% випадків стають компанії, керівництво якими здійснюється жінками. Експерти пояснюють такий низький відсоток тим, що жінки володіють не тільки не меншими, аніж чоловіки, можливостями, а й особливими перевагами при веденні бізнесу. Вони менш амбітні і приділяють більше уваги побудові психологічного клімату у своїх колективах. Вони нерідко ставляться до колективу як до своєї родини, відчувають відповідальність за кожного співробітника.
Жінкам більше властиві терпіння і дипломатія, що допомагає вибудовувати стійкі та довірчі стосунки з партнерами по бізнесу. Жінки менш схильні до авантюр, вони більш продумано підходять до прийняття будь-яких рішень у бізнесі, схильні зважувати кожен крок. Ці якості дозволяють жінкам вести свої бізнеси більш успішно і стабільно, аніж чоловікам.