Українці сприймають державу як чужу і безглузду силу

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
© Андрій Товстиженко, DT.UA
Опитані центом «Софія» експерти вважають, що серед українців домінує ставлення до держави як до зовнішньої чужої сили, необхідність і легітимність якої вкрай сумнівна.

Про це пишуть Андрій Єрмолаєв Олександр Левцун у своїй статті для ZN.UA.

«Останні п’ять-сім років у масовій свідомості відбувається криза уявлень про державу. Українець просто не розуміє, навіщо вона... Причому цього не розуміє і національно свідомий українець, і той, що демонструє проросійські настрої. Вони обидва не розуміють цінності й призначення своєї держави. Ситуація, коли я вирішую свої справи в приватному порядку, даючи хабар або домовляючись зі знайомими в обхід формальних інститутів, державних структур, породжує недовіру до держави, знищує підстави для солідарності з державою», - вважає соціолог Богдан Мотузенко.

«Справді, освоєння своєї держави - це новий і дуже важливий виклик для українського соціуму і для окремого українця. І поки що із цим є проблема. Хоча має місце символічний, декларативний патріотизм, багато хто не сприймає державу як свою, залишається ставлення до держави як до зовнішньої чужої сили, певна дистанційованість. В умовах розколу суспільства державна влада нерідко сприймається як трофей внутрішніх загарбників. Самі еліти нерідко демонструють ставлення до держави, до влади як до трофея», - впевнений керівник Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимир Фесенко.

«Превентивна недовіра до влади утримує Україну в рамках відносної демократії. З іншого боку, при тотальній недовірі до суспільних інститутів (включаючи державу) дуже важко очікувати, що вони стануть ефективними», - зазначив заступник директора Інституту соціології НАНУ Євген Головаха.

Опитування експертів проводилося ЦСД «Софія» з 25 березня по 12 квітня 2011 року. Всього було опитано 13 експертів - психологів, соціологів, філософів, істориків, політологів, які добре обізнані про соціально-психологічні особливості населення України. Метод експертного опитування - неформалізовані інтерв'ю (використання відкритих питань).

Докладніше читайте у свіжому номері «Дзеркала тижня. Україна» у матеріалі директора Національного інстітуту стратегічніх досліджень Андрія Єрмолаєва та керівніка соціологічних програм Центру соціальніх досліджень «Софія» Олександра Левцуна «Вишневий сад українського традіціоналізму».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі