Україна не буде вимагати в іноземців надання довідки про СНІД
19 сiчня, 2011, 12:16
Поділитися
На цьому тижні набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Закону України "Про запобігання захворюванню на синдром набутого імунодефіциту (СНІД) та соціальний захист населення", у рамках якого скасовується обов'язкова довідка на ВІЛ/СНІД, яку повинні надавати іноземці для отримання української візи.
«Ця норма давно вважається дискримінаційною у всьому світі і відсутня майже в усіх цивілізованих країнах світу. Подолання її Україною є значним кроком вперед у сфері захисту прав людини і зниження дискримінації щодо людей, хворих на ВІЛ/СНІД» - йдеться у заяві організації «Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ/СНІД».
Новий закон дозволяє лікарям інформувати партнерів ВІЛ-інфікованих осіб про те, що вони піддавалися ризику зараження. «Ця норма є дуже важливою для зменшення інфікування ВІЛ, - говорить Ірина Варшик, юрист «Всеукраїнської мережі ЛЖВ», і одна з авторів законопроекту. - Вона дозволить лікарям, не розголошуючи інформацію про хворобу пацієнта, попереджати його партнера про можливість зараження. Тобто на ділі лікар попросить людину здати тест на ВІЛ, оскільки «на його думку» він міг заразитися. Але лікар у той же час не буде мати права напряму вказувати від кого міг заразитися пацієнт».
Причому, партнером ВІЛ-інфікованої особи вважається не тільки статевий партнер, але й людина, яка вживала з іншою ін'єкційні наркотики або психотропні речовини. Мова йде про випадки, коли ВІЛ-інфікована особа не використовує презерватив, або окремий шприц для запобігання подальшого розповсюдження ВІЛ-інфекції.
Забезпечення конфіденційності ВІЛ-інфікованої людини є ще одним суттєвим доповненням нового Закону. Якщо раніше інформацію про позитивний ВІЛ-статус пацієнта можна було передавати іншим медичним працівникам, а також медсестри знали про те, хто інфікований, а хто ні, то відтепер це можна зробити тільки з письмової згоди самої особи і в рамках трудових обов'язків (при переданні пацієнта іншому лікарю). Особливо це нововведення важливо для захисту людей у невеликих містах, де розголошення такої інформації, навіть у медичному оточенні, призводило до її витоку за межі медичної установи і миттєвого поширення по всьому містечку чи селу. Як результат - повна втрата нормального життя ВІЛ- інфікованої особи, адже її фактично намагаються ізолювати від суспільства, хоча науково доведено, що ВІЛ не передається побутовим шляхом.
«Цей закон захищає права всіх людей, а не тільки ВІЛ-позитивних - говорить Володимир Жовтяк, голова Координаційної ради ВБО «Всеукраїнської мережі ЛЖВ». - Він змінює пострадянські репресивні підходи до боротьби з інфекційними хворобами і допоможе боротися з хворобою, а не з хворими людьми».