Міністерство освіти і науки оприлюднило проект нової редакції закону "Про вищу освіту". Документ розширює поняття автономії ВНЗ, надаючи їм право щорічно переглядати плату за навчання з урахуванням інфляції. Студентське самоврядування побоюється, що після прийняття документа вищі навчальні заклади будуть безконтрольно підвищувати вартість освіти. Про це у четвер, 11 листопада, пише газета «Коммерсантъ-Украина».Міністерство освіти і науки оприлюднило проект нової редакції закону "Про вищу освіту". Документ розширює поняття автономії ВНЗ, надаючи їм право щорічно переглядати плату за навчання з урахуванням інфляції. Студентське самоврядування побоюється, що після прийняття документа вищі навчальні заклади будуть безконтрольно підвищувати вартість освіти. Про це у четвер, 11 листопада, пише газета «Коммерсантъ-Украина».Документ містить всі ключові зміни у сфері вищої освіти, запропоновані нинішнім міністром освіти і науки Дмитром Табачником і його попередником Іваном Вакарчуком.
Він визначає поняття автономії ВНЗ як сукупність прав та відповідальності щодо здійснення освітньої, наукової та економічної діяльності. У рамках розширення автономії університетів передбачається надати їм право самостійно використовувати кошти, отримані від надання платних послуг, і щорічно перераховувати плату за контрактне навчання з урахуванням офіційної інфляції.
Проект узаконює проведення зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО) та нові правила прийому до вищих навчальних закладів, які передбачають зарахування абітурієнта на основі результатів ЗНО, середнього балу атестата та творчого конкурсу, який проводиться на розсуд ВНЗ.
Документ змінює структуру вищої освіти: він ліквідує поняття "спеціаліст" і передбачає наукові ступені "доктор філософії" і "доктор наук". Термін навчання магістрів буде становити п'ять-шість років, а для отримання ступеня доктора наук у цілому потрібно вчитися до 12 років.
У Міносвіти також пропонують ліквідувати поняття акредитації ВНЗ, а також змінити класифікацію навчальних закладів залежно від кількості студентів. Так, університетом може називатися вищий навчальний заклад, де вчаться не менше 10 тис. осіб, академією - не менше 3 тис., коледжем - не менше тисячі, профтехучилищем - не менше 500 людей.
Як розповів учора один з розробників законопроекту, проректор Національної юридичної академії ім. Ярослава Мудрого В'ячеслав Комаров, запропоновані зміни адаптують роботу українських ВНЗ до європейських стандартів і спростять визнання українських дипломів за кордоном.
На думку члена комітету київського незалежної студентської профспілки "Пряма дія" Андрія Мовчана, документ, запропонований Міносвіти, порушує права студентів.
"У рамках так званої фінансової автономії ВНЗ дається право змінювати плату за навчання для студентів-контрактників, що передбачає її безконтрольне підвищення. Студент просто не зможе завершити своє навчання через нестачу грошей", - заявив пан Мовчан. За його словами, прийняття нового закону призведе до того, що вчитися у вищих навчальних закладах "зможуть тільки багаті люди".
Нагадаємо, опублікований у середу, 10 листопада, на офіційному сайті Міністерства освіти і науки законопроект "Про вищу освіту" відкритий для громадського обговорення до 20 листопада.
У відомстві вважають, що науково-педагогічні колективи та органи студентського самоврядування зможуть за два тижні підготувати пропозиції щодо документа і до 25 листопада надати їх відомству.