Університети в Москві та Петербурзі були засновані в 18-м столітті, і на них не поширюються укази президента Російської Федерації.
Прокуратура Санкт-Петербурга роз'яснила, чому ректор СПбДУ Микола Карпачова має право не декларувати свої доходи. На це питання, задане главою російського відділення 3Оленою Панфіловою, в прокуратурі відповіли, що університет був створений Петром I, і на нього не поширюються вимоги відповідного указу президента. Про це йдеться в копії документа, розміщеному Панфіловою в Facebook (1 сторінка, 2 сторінка).
Відповідно до тексту документа, указ президента номер 560, що зобов'язує керівників державних корпорацій, фондів та інших організацій і членів їх сімей декларувати доходи, не стосується ректора СПбГУ, тому що поширюється тільки на установи, створені Російською Федерацією. Таким чином, оскільки СПбДУ був створений указом Петра Першого від 22 січня 1724 року, на нього указ не діє.
Як пише Панфілова, раніше аналогічні відповіді їй давало спочатку Міносвіти, а потім сам СПбДУ. «У мене слів немає. Це відверте знущання над нормами права і верховенством закону, як на мене. Будемо писати далі. Ми цю справу так не залишимо», - заявила вона. За її словами, приблизно так само влада пояснює те, що доходи не декларує ректор заснованого в 1755 році МГУ Віктор Садовничий.
Президентський указ номер 560, на який посилається прокуратура, був підписаний Дмитром Медведєвим у травні 2009 року в рамках боротьби з корупцією в Росії. Цей указ покликаний забезпечити прозорість доходів того чи іншого чиновника або керівника державної корпорації, щоб уникнути приховування ними доходів або майна, одержаних незаконно.
Відповідно до чинного законодавства ректори більшості російських бюджетних вузів не зобов'язані декларувати свої доходи, проте МГУ і СПбДУ з 2009 року мають особливий статус. Ці вузи фінансуються в особливому порядку і безпосередньо підзвітні президенту Росії. !zn