Напередодні близько п'яти годин вечора за київським часом прогримів вибух у центрі норвезької столиці Осло, в кварталі, де знаходяться урядові установи. А через кілька годин прийшли повідомлення про те, що невідомий відкрив стрілянину в молодіжному таборі на острові Утейя неподалік Осло.
За ніч цифри швидко змінювалися - загиблих в Утейі вже десятки. Уявити масштаби лиха раніше було просто неможливо. Увесь цей час тривала пошукова операція - адже після того, як нападник відкрив вогонь, кожен рятувався, як міг, переважно люди стрибали у воду.
"Почалася паніка, люди вистрибували з вікон, багато побігли до води. Ми побачили чоловіка в поліцейській формі, він кричав "йдіть сюди", а в руках у нього була гвинтівка. Одні намагалися врятуватися вплав, інші - ховалися за каменями на березі. Я все бачив своїми очима", - згадує чоловік, що відпочивав у молодіжному таборі, Йорген Беноні.
За словами очевидців, в таборі якраз обговорювали вибух в Осло, що пролунав декількома годинами раніше. Тоді здавалося, що нічого гіршого трапитися не може. Кадри, зняті в норвезькій столиці відразу після теракту "тремтять": оператор з камерою не знає, в який бік бігти спочатку. Скрізь навколо страшна картина. Крізь клуби диму і пилу видно масштаб руйнувань: бите скло, покручені машини і гори документів - вибух стався в офісному районі Осло.
Версії дві - найпотужніша бомба чи бомби (поки не відомо) були закладені в припаркованому автомобілі, або в будівлі популярного норвезького таблоїду "Верденс Ганг". Але навряд чи теракт був спрямований проти журналістів видання. На перехресті вулиць Акерсгата і Гренсен де в післяобідню годину (близько половини четвертого вечора за місцевим часом) і прогримів вибух, знаходяться більшість міністерств і канцелярія прем'єр-міністра Йенса Столтенберга. Сам глава норвезького кабінету не постраждав, був у від'їзді. І після трагедії спецслужби просили його не називати своє місцезнаходження - з метою безпеки.
"Норвегія вражена цими кровопролитними атаками. Багато чого ще незрозуміло, можна лише сказати, що число жертв велике. Подібного в історії нашої країни не було", - говорить Столтенберг.
Місцевий телеканал NRK вже показав фотографії підозрюваного - це якийсь Андерс Берінг Брейвік. Втім, поліція цю інформацію поки не підтвердила - слідчі кажуть лише, що особу затриманого, 32-річного норвежця, встановлено. Його наразі допитують.
Поліція Норвегії вже назвала масштаби трагедії "катастрофічними". Але удар міг бути ще потужнішим - кінологи виявили на острові Утейя неспрацьований вибуховий пристрій. І це ще один аргумент на користь версії, що за організацією атак стоять одні й ті ж особи.