Місто Байконур, що орендується Росією разом з однойменним космодромом у Казахстану, можуть вивести з-під юрисдикції РФ і перепідпорядкувати Астані. Про це заявив глава Казкосмоса Талгат Мусабаєв.
Він уточнив, що в даний час між Росією і Казахстаном ведуться переговори про поетапний відхід казахської сторони від умов оренди комплексу, укладеного у 1994 році, і створення проекту нового «всеосяжного договору».
«Зараз обговорюється можливість відходу від орендних відносин по місту Байконур, який може бути переданий під юрисдикцію Казахстану», - сказав Мусабаєв в рамках «урядової години» у мажилісі (нижній палаті) казахстанського парламенту. За словами політика, «ніколи це питання до цього не ставилося. Ось сьогодні становище таке». «Зараз це питання знаходиться у стадії опрацювання», - уточнив Мусабаєв.
Він ще раз підкреслив, що відхід від оренди буде здійснено поетапно. «Ми не говоримо, що одразу ми оренду припиняємо, це неможливо зробити одним махом, це буде біда. А ось частково, поетапно», - сказав Мусабаєв.
За словами Мусабаєва, першим етапом припинення договору про оренду може стати виведення з-під оренди Росії пускових майданчиків комплексу «Зеніт», а також міста Байконур, повідомляє Tengrinews.kz.
«Перший етап - це щодо «Зеніта». Це фактично правий фланг космодрому Байконур, це сам по собі космодром, окремий, в інших країнах навіть такого немає. От якщо ми виведемо з оренди це праве крило і ввійдемо туди вже як повноправні учасники, це величезний крок вперед Республіки Казахстан», - сказав він.
Назвати якісь більш конкретні терміни, коли відбудеться зміна статусу міста і космодрому, глава Казкосмоса не зміг, пояснивши це, зокрема, завзятістю Росії в даному питанні. «Ми намагаємося зараз записати деякі терміни. Це все в опрацюванні з Російською Федерацією. Вони ж не згодні. Ми ставимо, наприклад, 2015 рік - не задовольняє. Але це просто зараз в стадії опрацювання», - цитує Мусабаєва Newskaz.ru.
Він також повідомив, що вирішувати долю Байконура буде спеціальна міжурядова комісія, яку створять найближчим часом. «Я наполіг, і сьогодні прийнято рішення урядів обох держав (...) створити міжурядову комісію щодо комплексу Байконур», - розповів він. Вже відомо, що з казахстанської сторони очолюватиме її віце-прем'єр, екс-міністр економічного розвитку і торгівлі республіки Кайрат Келімбетов, а з російської - перший віце-прем'єр Ігор Шувалов.
Створення такої комісії було передбачено договором оренди, укладеним між РФ і Казахстаном в 1994 році. Однак з 1997 року її функції були передані підкомісії.
Про те, що Байконур може бути виведений з-під російської оренди, повідомлялося ще в середині листопада. Дане питання обговорювалося на рівні підкомісії щодо комплексу «Байконур» міжурядової російсько-казахстанської комісії зі співробітництва. Про те, що питання зайшло вже далеко, свідчив візит 15 листопада на Байконур прем'єр-міністра Казахстану Серіка Ахметова. Це доводило, що «проблему вже вивчили в робочих групах і тепер необхідно приймати рішення на високому рівні».
На виведенні міста з-під російської оренди наполягає саме казахстанська сторона. 10 грудня Мусабаєв заявив, що угода щодо оренди «Байконура», прийнята в 1994 році, «відпрацювала своє». Президент Нурсултан Назарбаєв після зустрічі з Володимиром Путіним доручив Казкосмосу розробити новий договір стосовно Байконура.
Тим часом фахівці, що працюють на космодромі, насторожено ставляться до перспективи перепідпорядкування Байконура Казахстану. Вони вважають, що у разі виведення міста з-під юрисдикції РФ, розформування російських адміністративних і силових структур та створення відповідних казахстанських органів, почнеться масовий від'їзд росіян.
У цьому випадку неминуче повинна буде загостритися кадрова проблема, яка і зараз є гострою для космодрому - інженерних кадрів, здатних працювати на космічній техніці і підтримувати об'єкти космодрому, не вистачає.
Місто Байконур і космодром Байконур утворюють комплекс «Байконур», орендований Росією у Казахстану на період до 2050 року. У цьому році у РФ почалося будівництво космодрому «Східний» в Амурській області. У зв'язку з цим не виключено, що після 2050-го Росія сама покине Байконур, оренда якого щорічно обходиться їй приблизно у 315 млн доларів (115 млн за оренду, 100 млн на підтримання в експлуатаційному стані об'єктів і ще 100 млн на підтримку життєдіяльності космодрому) і буде відправляти космічні кораблі з нової точки запуску. За іншими даними, відмова Росії від оренди космодрому може відбутися ще раніше - вже через дев'ять років. !zn
Читайте також:
Путін запропонував Януковичу разом будувати космодром
Російська ракета зламалася на шляху на Байконур
Азаров у Китаї повідомив, що будуватиме космодром у Бразилії