Будівництво Центрального сховища відпрацьованого ядерного палива (ЦСВЯП) для українських АЕС відповідає національним інтересам України, економічно вигідне й сприятиме зміцненню енергетичної безпеки країни.
Про це в коментарі ZN.UA заявила Ольга Кошарна, кандидат хімічних наук, провідний науковий співробітник відділу енергетичної та ядерної безпеки Національного інституту стратегічних досліджень.
«Відповідно до ТЕО проекту, №131-р, затвердженого КМУ ще 4 лютого 2009 р., поводження з одним кілограмом ВЯП у ЦСВЯП коштуватиме приблизно 200 дол., тобто практично в шість (!) разів дешевше, ніж сьогодні платить «Енергоатом», відсилаючи ВЯП у Російську Федерацію», - зазначила О. Кошарна.
Крім того, вона нагадала, що в Україні на майданчику ЗАЕС уже перебуває в експлуатації сховище для ВЯП усіх шести енергоблоків ЗАЕС. «Свого часу його мусили побудувати, оскільки в середині 90-х у РФ діяв закон, що забороняв ввезення іноземних радіоактивних матеріалів. Це загрожувало зупинкою українських енергоблоків через переповнення басейнів витримки ВЯП на майданчиках. Завдяки цьому сховищу ЗАЕС заощаджує до 40 млн. дол. на рік», - повідомила експерт.
«Хочу нагадати, що ставлення до проекту ЦСВЯП в українських політиків змінюється, коли вони приходять у виконавчу владу. Так було з Ю.Тимошенко, яка перед позачерговими парламентськими виборами виступала категорично проти цього проекту в 2007 р., а ставши прем’єр-міністром, підписала розпорядження про затвердження ТЕО ЦСВЯП і подала у ВР законопроект про розміщення ЦСВЯП. Аналогічні метаморфози відбувалися і з В.Януковичем, залежно від його посади у владі. Саме Партія регіонів напередодні президентських виборів 2010 р. не мала наміру голосувати за законопроект про розміщення ЦСВЯП», - нагадала О. Кошарна.
Нагадаємо, що 18 жовтня 2011 парламент України ухвалив у першому читанні проект закону України «Про поводження з відпрацьованим ядерним паливом» (реєстраційний номер 8795). Головне завдання запропонованого законопроекту - законодавчо закріпити місце будівництва централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива реакторів типу ВВЕР, якими оснащено майже всі вітчизняні АЕС, в Чорнобильській зоні відчуження.