Колишній директор Чорнобильської АЕС (1987-1992) Михайло Уманець вважає, що розплавлення палива на аварійних реакторах японської АЕС «Фукусіма-1» ніяк не може загрожувати ядерним вибухом.
«Ядерного вибуху точно не буде. А те, що плавиться, так воно і має плавитися, якщо охолодити не можуть», - сказав він у коментарі DT.UA.
За його словами, на "Фукусімі-1" є ще кілька бар'єрів безпеки для екології і людей. «Активна зона реактора одягнена в металевий корпус. Якщо паливо пропалює корпус, є ще один бар'єр - залізобетонний контаймент. Його теж може пропалити. Але це - проектна аварія, в такому випадку всі радіоактивне паливо піде на 6 метрів під землю», - сказав М.Уманець.
«Поки що ситуація на рівні 4-5 балів небезпеки за семибальною», - вважає він.
У той же час колишній директор ЧАЕС вважає неприйнятною інформаційну закритість японської влади, яка тільки розпалює ситуацію. «Приховування інформації на рівні 1986 року», - сказав він.
За його словами, через відсутність відомостей дуже важко судити про реальну небезпеку для людей викидів радіації, які вже відбулися. Там можуть бути як елементи з невеликим періодом напіврозпаду, так і цезій та стронцій. «Але інформації про це немає», - підкреслив М.Уманець.
Колишній директор ЧАЕС вважає реальною загрозу життя персоналу станції. «Персонал сьогодні на війні, може і вбити. Ми - професіонали, ми знаємо, куди ми йшли працювати», - сказав він.