У Верховній Раді зареєстровано проект постанови про відзначення на державному рівні 70-річчя створення Української повстанської армії (УПА).
Автори проекту постанови - Володимир Карпук, В'ячеслав Кириленко, Лілія Григорович, Володимир В'язівський. Ярослав Кендзьор (НУНС).
Як наголошується в пояснювальній записці, «УПА - військова організація, за своїм складом партизанська армія в яку входили представники ОУН, інших організацій і партій. Головна мета діяльності - боротьба за незалежність України».
Офіційною датою створення УПА вважається 14 жовтня 1942 року (Покрова). У 1943-1944 роках УПА була найчисленнішою за весь час свого існування, об'єднуючи не менше 40 тис. осіб, у тому числі й підпільні кадри ОУН. Роком пізніше сили УПА зменшилися до 20-25 тисяч людей.
Активні дії УПА була припинені в 1953 році, але окремі вогнища спротиву діяли впродовж 1950-60-х років. З 1943 по 1950 рік головнокомандувачем УПА був генерал Роман Шухевич, з 1950 по 1954 рік - Василь Кук.
«Ставлення до історії УПА в українському суспільстві залишається досить неоднозначним. Частина громадян вважає воїнів УПА героями і борцями за незалежність, частина - німецькими колаборантами. Щоб відійти від пропагандистських штампів з обох сторін, слід визнати діяльність УПА важливою частиною історії України. Демонстрація поваги держави до людей, які боролися за її незалежність, розуміння їхніх мотивів, дозволить об'єктивно розібратися в колізіях тих складних часів», - наголошується в пояснювальній записці.
Як відомо, УПА боролася за незалежність України як проти фашистського, так і проти сталінського режимів. Офіційна радянська пропаганда протягом десятиліть нав'язувала думку про воїнів УПА як про прибічників фашистів.