Кремль звільнив командувача Центральним військовим округом (ЦВО) Алєксандра Лапіна з посади командувача "центральним" угрупуванням військ в Україні. Офіційного підтвердження наразі немає, що спричинило зростання суперечливих повідомлень у спонсорованих Кремлем ЗМІ та каналах у Telegram, йдеться в звіті Інституту дослідження війни.
Проурядові росЗМІ посилалися на повідомлення чеченського телеканалу «Грозний», воєнних оглядачів та інших неназваних офіційних джерел про те, що Лапін більше не командує російськими військами на півночі Луганської області.
Деякі російські мілблогери стверджували, що Лапін пішов у відставку за власною ініціативою, а інші стверджували, що його звільнили. У ПВК «Вагнер», стверджували, що Лапін втратив свою посаду через його нищівну нездатність розгорнути й організувати мобілізованих у зоні своєї відповідальності.
Однією з версій, озвученою місцевим російським виданням Ura з посиланням на анонімне джерело в МО РФ є те, що Лапін бере тритижневу відпустку за станом здоров'я.
ISW не може незалежно підтвердити повідомлення про звільнення Лапіна, але потік суперечливих повідомлень може свідчити про те, що Кремль намагається контролювати наратив щодо свого вищого військового командування. Раніше Кремль утримувався від обговорення змін у командуванні перед успішним українським контрнаступом у Лимані, після якого Путін офіційно змінив командування Західним і Східним військовими округами (ЗВО і ВО).
Критика Лапіна з боку Кадирова у похвали на адресу Пригожина
Ймовірно, Путін публічно змінив командування, щоб використати звільнених як цапів-відбувайл за невдачі російської армії в Харківській області, зокрема в Лимані.
Вчора ми писали про критику Лапіна і з боку Рамзана Кадирова. Йдеться про невдачі окупантів на лінії Сватове — Кремінна 27 жовтня. При цьому жорстку критику на адресу Лапіна Кадиров протиставив високій похвалі підрозділам ПВК «Вагнер» Євгенія Пригожина.
Версія про смерть Лапіна та чим він відзначився
У мережі 29 жовтня фігурувала інформація про смерть Лапіна, тіло якого нібито витягли із Москви-ріки. Але поки немає підтвердження з боку джерел, що заслуговують на довіру, є підстави припускати, що це фейк.
Раніше резонансною також стала історія про те, як Лапін приставив пістолет до голови мобілізованого 26-річного лейтенанта Дмитра Водньова, який вивів свою роту з-під обстрілу в селі Коломийчиха і зажадав повернутися на передову. Як повідомляє російське видання “Медіазона”, історію вдалось отримати завдяки розповіді очевидця, ще одного окупанта, служив разом з Водньовим. Йдеться про деякого Нікіту Павлова що поділився з дружиною історією про методи “заохочення до бою” в російській армії:
“Військова поліція, мабуть, уже повідомила генерал-полковника Лапіна, — згадує Павлов. — Він приїхав, приставив пістолет якраз до командира 5-ї роти, єдиного старшого офіцера. Його [відвезли], побили, швидше за все. Це була охорона Лапіна, п'ять-шість чоловік. Потім привезли [Воднєва] знову, щоб він умовив нас піти назад на передок”.