"Знов за рибу гроші" — як водоканали аргументують необхідність підняття тарифів

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
"Знов за рибу гроші" — як водоканали аргументують необхідність підняття тарифів
"У витратах на оплату праці ховаються зарплати, премії та різні соціальні пакети менеджерів і працівників водоканалів".

Несподіване зростання вартості водопостачання та водовідведення в лютому цього року увігнало експертів і пересічних громадян у ступор, адже для 19 обласних центрів і Києва ці тарифи тільки підвищили у вересні-листопаді 2019-го (дані Мінрегіону). Чому це раптом через кілька місяців знов за рибу гроші та як водоканали аргументують необхідність підняття тарифів пояснив Олександр Сергієнко у своєму матеріалі для ZN.UA.

Експерт пояснює, що за даними НКРЕКП, у структурі тарифу на водопостачання майже дві третини, або 62,3%, становлять витрати на оплату праці та електроенергії, а у тарифі на водовідведення на ці ж складові припадає 66,7%.

"Тому порівняємо динаміку зростання/зменшення витрат на оплату праці та електроенергії з власне виробництвом продукції - обсягами водопостачання та водовідведення", - продовжив експерт.

"Зрозуміло, що у витратах на оплату праці ховаються зарплати, премії та різні соціальні пакети менеджерів і працівників водоканалів", - стверджує Сергієнко.

Подача води відчутно зросла лише в Рівному - на 14%, у решті міст і регіонів вона практично не змінилося або навіть упала. Витрати на електроенергію помітно зросли у 11 водоканалів, а у семи - відчутно скоротилися, але от заробітні плати відверто стрибнули в усіх водоканалів, особливо в одного.

"На першому місці за цим показником опинився водоканал нинішнього міста №1 в Україні - Кривого Рогу, де витрати на оплату праці, а отже, й зарплати підвищилися мало не вдвічі - на 94%! Привіт "95 кварталу" в офісі президента України. Може, пошуткуєте на цю тему?" - прокоментував експерт.

Аналогічна ситуація, за словами Сергієнка, з водовідведенням. Суттєво воно зросло лише у Львові - на 17%, у решті міст і регіонів - незначно чи навіть скоротилося. Використання електроенергії відчутно збільшилося лише у п'яти підприємств, а в деяких скоротилося, особливо в тому самому Кривому Розі - на 45%. Логічно було б очікувати, що витрати на оплату праці через таке різке скорочення виробництва продукції впадуть, однак ні, вони підвищилися майже в усіх підприємств, найбільше - до 54% - у Миколаєві, Рівному та Львові.

"Таким чином, маємо абсолютно парадоксальну, з економічного погляду, ситуацію: виробництво продукції не зросло, а подекуди впало, але прибутки усіх без винятку водоканалів України збільшилися. Адже завдяки підвищенню тарифів при зменшенні витрат зростають саме прибутки, - пояснює Сергієнко. - Чим пояснюється такий парадокс? Водоканали, як і теплокомуненерго та більшість підприємств галузі, є природними локальними монополіями, і саме своїм позаконкурентним становищем усі вони користуються сповна. Поняття локальної монополії давно відоме в дослідженнях науковців, але не відображене в українському законодавстві. Держава в особі національного регулятора - НКРЕКП, замість обмежити апетити цих монополій, відверто їм потурає".

Читайте також: "Про чистюль і бруднуль" — як водоканали поділили населення на категорії пояснює експерт

Відносини нацрегулятора та комунальних підприємств нагадують дитячу гру у піддавки. Левова частка водоканалів свої підприємства не модернізують, НКРЕКП їх за це штрафує, але при впровадженні нових тарифів ці "збитки" до них і закладаються. Ми роками платимо за недбалість! Показуємо на пальцях в матеріалі Олександра Сергієнка "Чому комунальні тарифи ростуть?".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі