Вже добу українці обговорюють новину про те, що з ситуаційної кімнати в будівлі Адміністрації президента у Києві начебто зникли матеріальні носії з секретною інформацією. З чого все почалося, й що про це кажуть представники нової влади та їхні попередники?
Отже, новопризначений секретар Ради національної безпеки та оборони Олександр Данилюк вчора, 28 травня, повідомив про те, що з ситуаційної кімнати АП зникли монітори і сервери із секретною інформацією. В опублікованому відео він показав стіну, на якій раніше були монітори, підключені до серверів.
"Як бачите, все було знято під час зміни влади. Ось така вийшла "цивілізована" передача влади в Україні, залишилися тільки прапори, під якими приймалися рішення під час нарад, де використовувалася інформація з секретних джерел. Інформація потрапляла із захищених каналів зв'язку у цю кімнату", – розповів Данилюк.
Він зауважив, що цим питанням будуть займатися правоохоронні органи.
Тим часом прес-секретар колишнього президента Петра Порошенка Святослав Цеголко заявив, що вся техніка для ситуаційної кімнати була орендована на гроші Порошенка і відповідно повернута орендодавцю.
"Жодної конфіденційної інформації на сервері не зберігалося, доступ до неї забезпечувався тільки on line. Кімната працювала як відображення різних джерел інформації, але ці джерела залишалися на своїх місцях у Прикордонній службі, СБУ чи податковій. До речі, в РНБО, де працює пан Данилюк, є ситуаційний центр, з усіма конфіденційними серверами", - повідомив Цеголко на своїй сторінці у Facebook.
Колишній секретар РНБО Олександр Турчинов також запевнив, що в головному ситуаційному центрі відомства, який знаходиться на вулиці Болбочана, вся техніка на місці і працює в штатному режимі.
Прокоментував цю ситуацію й екс-заступник глави АП часів Порошенка Дмитро Шимків. От що сказав він: "Архітектура ситуаційної кімнати не передбачала жодних серверів, крім відеосервера для керування відеостіною та іншими екранами. Головна роль відеосервера – це виведення різних джерел відео на об‘єднаний простір відеоекранів. Головна мета такого підходу наступна: об‘єднати інформаційні джерела із різними рівнями захисту в єдиному просторі сприйняття інформації. Жодна державна організація не дасть вам копію інформаційних ресурсів, але може за певних умов та присутності оператора видавати відеокартинку із робочого місця, яке знаходиться в самій інституції".
За словами Шимківа, по захищеним каналам зв'язку передається лише відеозображення, а не дані. Крім того, ситуаційні кімнати різних організацій можуть тунелювати інформаційні відображення між собою, і зникає потреба тримати всіх фахівців по тематикам в одному центрі. Це передбачено указом, де центральною ситуаційною кімнатою передбачена ситуаційна кімната саме в РНБО, а не в АП, додав він.
Шимків також зазначив, що переданий сервер збору відеоінформації під час виборів, який належав ЦВК та нею не використовувався, не міг виконувати роль відеосервера для ситуаційної кімнати, проте його пристосували для "серверних потреб операційної діяльності АП". Щодо обладнання переданого від НБУ – це було мережеве обладнання, комп‘ютери та принтери. Колишній заступник глави АП впевнений, що вся ця техніка досі перебуває в адміністрації президента.
Шимків додав, що не коментуватиме оренду обладнання та структуризацію фінансування проекту, бо це "приватне питання" Порошенка, адже той "власним коштом забезпечував існування інструменту роботи президента".
"Так сталося, що грошей на побудову нормальної ситуаційної кімнати в країні не було. Ситуаційна кімната в АП не створювалась за бюджетні кошти. А все, що купляло Державне управління справами для АП за гроші бюджету відбувалося в рамках бюджетів та законодавства про публічні закупівлі. Закупівель для ІТ потреб у форматі ДСК не застосовувалось. Все обладнання, що встановлювалось в кімнатах роботи президента перевірялось Держспецсвязком, а кімнати сертифікувались на рівень безпеки", - написав Шимків.
За його словами, зараз для відновлення роботи кімнати потрібні лише екрани та відеосервер, й найголовніше в роботі цієї кімнати є "не залізо, а люди" із відповідним досвідом роботи.
Сьогодні ж стало відомо, що цю гучну ситуацію все-таки з'ясовуватимуть правоохоронці. Слідчі Державного бюро розслідувань розпочали досудове розслідування щодо можливої втрати посадовцями АП матеріальних носіїв секретної інформації з держтаємницею. Було зареєстровано кримінальне провадження за ознаками злочину, передбаченого ч. 2 ст. 29 КК (втрата документів, що містять державну таємницю, що спричинило тяжкі наслідки).