Змінювати виборче законодавство за два місяці до самих виборів не можна, заявила голова Центральної виборчої комісії Тетяна Сліпачук. За її словами, в такому випадку будуть порушені виборчі права громадян України. Вона також розповіла, чи вплине на виборчий процес оскарження в суді президентського указу про позачергові парламентські вибори.
"Є Кодекс належних практик у виборчих справах, який затвердили Венеціанська комісія. Відповідно до якого наші й міжнародні спостерігачі оцінюють вибори по всьому світу. Зміни виборчої системи не є можливими з точки зору юридичної передбачуваності процесів, які очікують в тому числі й кандидати. За два місяці до виборів змінювати виборчу систему неможливо. Ми порушуємо виборчі права громадян, які певною мірою, відповідно до існуючого закону, готуються до участі у виборах, в тому числі й для реалізації права бути обраним", - заявила Сліпачук.
Вона також додала, що оскарження в суді президентського указу про призначення позачергових виборів ніяк не вплине на виборчий процес, який почнеться вже 24 травня.
"Відповідно до чинного законодавства, немає підстав для того, щоб зупинити підготовку проведення виборів. Виборчий процес незворотній", - зазначила голова ЦВК.
23 травня в газеті "Урядовий кур'єр" опублікували указ президента Володимира Зеленського про розпуск парламенту і призначення на 21 липня позачергових виборів в Раду. Це означає, що вже 24 травня в Україні почнеться виборчий процес. Президентський указ вже оскаржили у Верховному суді.
21 травня в Адміністрації президента пройшли консультації Володимира Зеленського з керівництвом Верховної Ради, головами фракцій і груп. По їх завершенню стало відомо, що президент ініціює позачергове засідання парламенту у середу для внесення змін у виборче законодавство – перехід до пропорційної виборчої системи із закритими списками, зниження прохідного бар'єру з 5% до 3% і відмову від "мажоритарки". При цьому Зеленський публічно виступав за пропорційну систему з відкритими списками, що закріплено в його виборчій програмі, а також у коаліційній угоді 2014 року, підписаному главами фракцій БПП, "Народного фронту", "Батьківщини", "Самопомочи" і "Радикальної партії".
В цей же день Зеленський підписав указ про дострокове припинення повноважень Верховної Ради і призначення позачергових виборів на 21 липня.
Незважаючи на те, що глава АП Анлрей Богдан обіцяв, що президентські законопроекти внесуть до Верховної Ради вранці, його зареєстрували в парламенті через годину після початку пленарного засідання. Депутати відмовилися включити до порядку денного обидва президентських законопроекту про внесення змін у закон про вибори і про внесення змін у закон про публічні закупівлі. Розгляд законопроектів підтримали менше 100 парламентаріїв.