З’явився текст указу «Про історично населені українцями території Російської Федерації»

Поділитися
З’явився текст указу «Про історично населені українцями території Російської Федерації» © МЗС України
Указ стосується кількох регіонів РФ.

На сайті офісу президента з’явився текст указу «Про історично населені українцями території Російської Федерації». Президент Володимир Зеленський підписав його в День Соборності України, 22 січня, йдеться на сайті офісу президента.

Під землями, історично населеними українцями, маються на увазі території Кубані та Стародубщини, а також Білгородської, Брянської, Воронезької, Курської, Ростовської областей РФ. 

Згідно з документом, Кабмін має розробити та внести на розгляд РНБОУ  план дій щодо збереження національної ідентичності українців в РФ, у тому числі на історично населених ними землях. До розробки такого плану дій президент доручив залучити міжнародних експертів, представників Світового конгресу українців, вчених та громадськість. Під час роботи над планом дії уряд має передбачити:

  • опрацювання питання щодо збору та вивчення фактів і свідчень про злочини, вчинені проти українців, що проживають (проживали) на територіях Росії, історично населених етнічними українцями, про політику примусової русифікації, політичні репресії та депортації щодо українців, відновлення та збереження історичної пам’яті, у тому числі щодо утворення центру із зазначених питань;
  • активізацію роботи з протидії дезінформації та пропаганді РФ щодо історії та сьогодення українців в Росії та всіх поневолених нею народів із залученням вітчизняних та закордонних вчених, експертів, представників української громадськості за кордоном та організацій закордонних українців до підготовки та проведення заходів, спрямованих на розвінчування російських міфів про Україну;
  • розвиток взаємодії між українцями та поневоленими Росією народами;
  • забезпечення спільно з НАНУ підготовки й поширення в Україні та світі матеріалів про понад тисячолітню історію українського державотворення, історичні зв’язки земель, населених етнічними українцями, з українськими національними державними утвореннями у різні історичні періоди;
  • висвітлення у навчальних програмах і підручниках для закладів освіти правдивої історії етнічних українців на історично населених ними землях у межах Російської Федерації.

Міністерство закордонних справ своєю чергою має забезпечити врахування положень цього указу під час розробки комплексної стратегії взаємодії України з українською всесвітньою спільнотою. Документ набуває чинності з дня його опублікування, тобто з 22 січня 2024 року.

Нагадаємо, саме 22 січня 1919 року було підписано Акт злуки Української народної республіки та Західно-Української народної республіки. Вперше День Соборності відзначили 1939 року в Карпатській Україні (місті Хуст) – на той час автономній республіці Чехословаччини. Тоді під синьо-жовтими прапорами на маніфест вийшло близько 30 тисяч українців. 

У 1990 р. українські патріоти з нагоди пам’ятної дати організували «живий ланцюг» між Києвом, Львовом та Івано-Франківськом як символ духовної єдності людей східних і західних земель України. За різними оцінками, участь в акції взяли від 0,5 до 3 мільйонів українців.

Офіційно у незалежній Україні День соборності відзначають з 1999 року. Зокрема, свято встановили відповідним указом президента «…враховуючи велике політичне та історичне значення об'єднання Української Народної Республіки і Західноукраїнської Народної Республіки для утворення єдиної (соборної) української держави…».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі