Застосована на парламентських виборах 2012 року процедура жеребкування призвела до нерівномірного представництва всіх політичних сил в окружних виборчих комісіях і спотворила принцип взаємного контролю між суб'єктами виборчого процесу.
Проведене 3разове жеребкування по всім окружним виборчим (ОВК) комісіям призвело до того, що найбільше представництво в них отримали партії, які висунули мінімальну кількість кандидатів на виборах і не ведуть активної передвиборчої кампанії, впевнені в громадянської мережі «Опора».
Як зазначили в «Опорі», за результатами жеребкування тільки 19 політичних партій отримали представництво в ОВК. У всіх без винятку 225 окружних виборчих комісіях отримали квоту партії «Молодь до влади», «Русь - єдина», Народно-трудовий союз України, «Братство», Українська партія «Зелена планета». Тільки 5 з 19 висунули своїх кандидатів за списками. Всі інші партії обмежилися висуванням кандидатів в окремих одномандатних виборчих округах.
При цьому на всіх ОВК мали право представництва ті партії, які зареєстрували лише одного кандидата, але подали подання на 225 комісій. «Це призвело до несправедливого і непропорційного представництва переважно аутсайдерів виборів», - упевнені в «Опорі».
Таким чином, процедура жеребкування, яка була застосована на цих виборах, суттєво відрізняється від практик парламентських кампаній 1998-2006 років. На попередніх виборах народних депутатів жеребкування організовувалося по кожній окружній виборчій комісії окремо, що забезпечувало дотримання принципу рівності можливостей політичних партій і кандидатів. Зараз в межах одного жеребкування одночасно розподілили вакантні місця у всіх окружних виборчих комісіях, що послабило взаємний контроль між суб'єктами виборчого процесу, вважають в громадянській мережі «Опора».
Як повідомлялося, до складу 225 окружних виборчих комісій на виборах у Раду в жовтні 2012 року не буде включено жодного представника від партії «УДАР» Віталія Кличка та ВО «Свобода». !zn