Президент України Володимир Зеленський публічно висловився проти відставки прем'єр-міністра Олексія Гончарука та його уряду.
Увечері в п'ятницю, 17 січня, Офіс президента опублікував зняте на Банковій відео діалогу президента з прем'єр-міністром, у ході якого Зеленський заявив, що Кабміну Гончарука "треба дати шанс". При цьому Зеленський поставив голові уряду, який призначається парламентською коаліцією і підзвітний Верховній Раді, ряд завдань. Судячи з тону бесіди, ці завдання є умовою продовження роботи чинного Кабміну.
"Я вирішив надати вам і вашому уряду шанс, якщо ви вирішите певні речі, які сьогодні є дуже важливими і турбують наше суспільство", - заявив Зеленський, звертаючись до Гончарука.
Глава держави дав зрозуміти, що виступає проти відставки уряду в поточних умовах.
"Зараз не той час, щоб розхитувати державу економічно і політично", - підкреслив президент.
Серед завдань, що Зеленський "нарізав" Гончаруку, були перегляд зарплат і винагород для міністрів, керівників органів виконавчої влади та держпідприємств, підвищення ефективності співпраці уряду з депутатським корпусом, кадрові та організаційні та організаційні зміни в Кабміні.
Зокрема, Зеленський зажадав від уряду "нової концепції" заробітних плат керівників міністерств, відомств, державних компаній та їх заступників "з урахуванням ситуації в країні".
"Це має бути нормальна заробітна плата. Ми розуміємо, що це дуже серйозні фахівці, але я хочу мати спільну думку з вами і міністрами, що такі зарплати можуть бути сьогодні в Україні в такій ситуації, в якій перебуває наша економіка. Коли ви і ваш уряд піднімете економіку – можна буде підвищувати ці заробітні плати", - заявив президент.
"Заробітні плати мають бути нормальними, такими, на які можна жити нормально, і мають відповідати статусу посадових осіб", - додав він.
Крім того, він доручив Гончаруку "врегулювати ситуацію" з преміями для голови правління НАК "Нафтогаз України" Андрія Коболєва і виконавчого директора компанії Юрія Вітренка, які їм повинні згідно з договором нарахувати з суми, виплаченої "Газпромом" за рішенням Стокгольмського арбітражу.
"Вони повинні не лише бути прагматичними менеджерами, але і залишатися людьми, знайти вихід з цієї ситуації. Якщо вони не почують вас, тоді вони почують людей, юристів", - заявив Зеленський.
Президент пригрозив, що в іншому випадку, "Нафтогаз" буде повністю перезавантажений".
Зеленський також дав зрозуміти, що очікує відставок ряду міністрів, не уточнюючи, кого саме він має на увазі.
"Я вас дуже прошу знайти слабкі місця і замінити тих чи інших керівників міністерств, відповідно до їх професійних даних", - сказав президент прем'єру.
Він також висловився за розділення деяких об'єднаних раніше міністерств.
"У нас було об'єднання деяких міністерств. На початку це було правильне рішення, тому що у нас професійний кадровий голод і невеликий бюджет. Мені здається, час показав, що деякі міністерства повинні бути розділені", - пояснив він.
Зеленський також порадив Гончаруку налагодити взаємодію як з парламентськими комітетами, так і з Верховною Радою в цілому. При цьому президент визнав, що чимало парламентарів не розбираються в економіці.
"Ви – глибоко в економіці, в сучасних процесах, які відбуваються в уряді. Наші депутати цього не знають. І коли вони отримують законопроекти – рішучі, реформаторські, іноді непопулярні, – у них немає часу з ними навіть ознайомитися, нормально попрацювати в комітетах. Це - ненормально", - підкреслив Зеленський.
Гончарук, у свою чергу, подякував президенту за довіру і пообіцяв до 4 лютого підготувати проміжний звіт про роботу Кабміну і подати його Верховній Раді.
За словами прем'єра, депутатам презентують "концепцію посиленого уряду" і його часткового організаційного переформатування.
Як повідомлялося, 17 січня прем'єр-міністр Олексій Гончарук написав заяву про відставку, але подав її не туди. Всупереч Конституції прем'єр передав заяву президенту, а не подав її до Верховної Ради. За даними джерел DT.UA, Зеленський не планує відправляти Гончарука у відставку. А комбінація з подачею заяви "не за адресою" покликана погасити хвилю зі скандалом, пов'язаним з записом наради з керівництвом НБУ і економічного блоку Кабінету міністрів.
Сам Гончарук поскаржився на те, що останнім часом проти уряду "ведеться велика кількість атак, маніпуляцій, щоб посіяти розбрат в середині нашої команди і створити вигляд, нібито хтось не поважає президента".
Напередодні в мережі опублікували записи розмов людей, чиї голоси надзвичайно схожі на голоси Олексія Гончарука, заступника голови Нацбанку Катерини Рожкової і міністра фінансів Оксани Маркарової. Під час розмови сторони обговорюють курс долара, дефіцит держбюджету та інші економічні питання, а також радяться, як все це пояснити Зеленському.
За словами джерела DT.UA в керівництві "Слуги народу", аудіозаписи розмови злили спеціально перед засіданням фракції, щоб були підстави оголосити недовіру чинному уряду.
Після оприлюднення "плівок Гончарука" Зеленський зібрав керівників правоохоронних органів і зажадав від них за два тижні встановити організаторів прослуховування. Розслідування доручили СБУ.