Президент України у своїй передвиборчій кампанії не обіцяв боротися з олігархами, але обіцяв створити для них нові правила. А зменшити вплив найбагатших бізнесменів за рік можна тільки перетворивши країну в концтабір.
Про це колишній народний депутат, а нині член наглядової ради "Укрзалізниці" розповів в інтерв'ю "Бабелю".
"Якщо мені не зраджує пам'ять, Зеленський не обіцяв воювати з олігархами, він обіцяв нові правила. Запитати про ці правила ми повинні, як мінімум, на екваторі терміну, поки ще рано. Зменшити вплив олігархів за місяць або навіть за рік можна тільки в умовах військової диктатури. Для цього потрібно перетворити країну на концтабір, і тоді було б інше питання - якою ціною цього досягли. Але особисто я хотів би бачити результат швидше. Частина олігархів зараз поводяться так, ніби це остання можливість хапнути. Живуть, як останній день", - вважає ексдепутат.
Водночас Лещенко зазначає, що вплив Ігоря Коломойського значно знизилася, в той час як у Ріната Ахметова він якщо не зріс, то принаймні залишився на колишньому рівні.
"У нього (Ахметова – ред.) було набагато потужніша зброя - 25 відсотків ВВП в руках. Якщо у тебе такий актив, то питання купівлі депутатів або питання впливу на суди - просто техніка. При Януковичі у нього було 50 депутатів у Партії регіонів, але 10 відсотків ВВП. А зараз у нього, може, п'ять депутатів, але 25 відсотків ВВП. Вплив Ахметова не знизився - він менш очевидний, але більш небезпечний. Тому що депутат може вийти з-під контролю, а ось з чвертю ВВП країни можна зробити колапс всієї економіки", - пояснив Лещенко.
У випадку з Коломойським, вважає екснардеп, західні партнери України стали учасниками протистояння ще в часи президентства Петра Порошенка.
"І, можливо, це зіграло вирішальну роль. Для мене питання - чому вони закривають очі на олігархію Ахметова. Тут мене можуть звинуватити в "проколомойській" риториці, але несправедливо, що Захід ополчився проти Коломойського, але не проти Ахметова. Чому для низки західних посольств один з олігархів гипертоксичний, а Ахметов - це такий олігарх епохи первинного накопичення капіталу зі своїми плюсами і мінусами? Може, таке ставлення тому, що Ахметов розмістив свої цінні папери на Лондонській біржі, і громадяни західних країн стали акціонерами цих паперів? Через це можна бути мовчазними спільниками корупційно-олігархічної моделі?" - говорить Лещенко.
Нагадаємо, ще в 2019 році в Financial Times вийшла стаття про те, що перед Зеленським стоїть вибір: або впроваджувати в Україні реформи, або співпрацювати з олігархами