Вперше за роки незалежності України вся влада належить одній-єдиній політичній силі, що несе в собі загрозу піддатися на спокусу узурпації влади. До того ж, президент України Володимир Зеленський, чия партія "Слуга народу" отримала монобільшість у Верховній Раді, побоюється, що депутати почнуть нестримно красти, подібно до своїх попередників, розповів обраний у Раду депутат від "Слуги народу" Богдан Яременко в інтерв'ю "Цензор.НЕМАЄ".
"Ми не хочемо узурпації, але розуміємо, що це може статися. Причому колективна узурпація, узурпація партією – нічим не краща індивідуальної. Абсолютна влада корумпує абсолютно та розбещує абсолютно", – зазначив дипломат.
Саме тому, підкреслив Яременко, Зеленський постійно просуває свій варіант закону про імпічмент, а "Слуга народу" має намір насамперед зайнятися зняттям недоторканності з депутатів. Частково вжиті заходи зможуть перекрити й другий Володимира Зеленського – це те, що депутати його політичної сили замість плідної роботи для держави уподібняться своїм попередникам та почнуть судорожно набивати свої кишені бюджетними грошима.
"Він постійно закликає не робити цього. І говорить про відповідальність за це. Він з різних сторін підходить до цієї теми – і постійно до неї повертається... Президент просить – іноді дуже емоційно, а іноді – дуже раціонально – утриматися від цього і попереджає, який у нього пряник і який батіг. Президент намагається всебічно підійти до питання збереження фракції від розкладання, у тому числі корупційного. І каже, що розуміє: для того, щоб вимагати від людей не продаватися, потрібно говорити про справедливу зарплату", – зазначив Яременко.
Тобто, в якості "пряника" для чесних депутатів планується збільшення депутатської зарплати, проте її конкретні розміри поки що не відомі. "Батогом" стане підсудність та зняття депутатської недоторканності.
У неділю, 21 липня, в Україні відбулися дострокові вибори до Верховної Ради. Вони проходили за змішаною системою: 225 парламентаріїв обираються за закритими партійними списками, 199 – в одномандатних мажоритарних округах. Свої партійні списки у ЦВК зареєстрували 22 партії. У 26 одномандатних округах в анексованому Криму та окупованих районах Донецької та Луганської областей вибори не проводилися.
За підсумками опрацювання ЦВК 100% протоколів у "Слуги народу" 43,16%, в "Опозиційної платформи – За життя" – 13,05%, у "Європейської Солідарності" – 8,10%. "Батьківщина" отримала 8,18%, "Голос" – 5,82% голосів виборців.
За попередньою інформацією, фракція "Слуги народу" складатиметься з 254 осіб (124 списочники і 130 мажоритарників). "Опозиційна платформа – За життя" проводить до Ради 43 депутати (37 списочників і шість мажоритарників), "Батьківщина" – 26 (24 списочники і два мажоритарники), "Європейська Солідарність" – 25 депутатів (23 списочники і два мажоритарники). "Голос" може отримати 20 депутатських мандатів (17 за списком і три по мажоритарці). Також у Раді дев'ятого скликання буде ще 56 мажоритарників, 46 з яких брали участь у виборах як самовисуванці.
Зазначимо, що на позачергових виборах була зафіксована рекордно низька явка: за даними ЦВК, на дільниці прийшли менше 50% виборців.