Президент України Володимир Зеленський вніс до Верховної Ради України невідкладний проект закону про великий Державний Герб України, вчора, 29 червня. Текст законопроєкту було опубліковано на сайті ВРУ сьогодні. Нині, це вже четверта спроба затвердити великий герб – його намагалися затвердити в 1991, 2001, 2007 роках.
У проекті закону зазначається: «Державний Герб України є державним символом України, головним елементом якого є Знак Княжої Держави Володимира Великого (малий Державний Герб України) золотого кольору, розміщений на синьому п'ятисторонньому щиті із заокругленими нижніми бічними кутами із золотою облямівкою; над щитом – зображення великокняжого вінця (корони) Ярослава Мудрого та пурпурово-золотого намету у вигляді рослинного орнаменту; щит тримають: з лівого боку – лев (герб Галицько-Волинського князівства), з правого – воїн-козак із рушницею (герб Війська Запорізького); під щитом – стрічка із двох рівновеликих горизонтальних смуг синього і жовтого кольорів, під стрічкою – два золоті колоски пшениці, переплетені кетягом калини пурпурового кольору зі стилізованим листям пурпурово-золотого кольору».
Законопроєкт №5712 оприлюднено на сайті парламенту разом із поданням Зеленського, пояснювальною запискою та чотирьма додатками. Кольорове, монохромне, лінійне і схематичне зображення великого Державного Герба України міститься у додатках.
У пояснювальній записці вказано, що проект закону було розроблено відповідно до вимог Конституції України з метою законодавчого врегулювання питань опису, порядку використання та правового захисту великого Державного Герба України.
Як зазначає сайт ВРУ, станом на сьогодні законопроєкт опрацьовується в профільному комітеті.
Відповідно до цього законопроєкту, великий Державний Герб України обов'язково відтворюється на офіційних символах президента України, великій державній печатці України, печатках президента, Верховної Ради, Кабінету Міністрів, Конституційного та Верховного судів, фасаді будівлі резиденції президента України в Києві, а також на фасадах будівель Верховної Ради, Кабінету Міністрів, Конституційного та Верховного Судів, залі засідань парламенту, а також на грошових знаках України за рішенням Національного банку.
В документі також наголошується, що зображення великого Державного Герба України може використовуватися фізичними та юридичними особами з дотриманням вимог, встановлених законом.
«Великий Державний Герб України не може використовуватися як власна символіка органів державної влади, територіальних громад сіл, селищ, міст, символіка районів і областей і/або як елемент такої символіки, крім випадків, передбачених частиною першою цієї статті», - підкреслено у проекті закону.
Окрім того, у законопроєкті вказано перелік заборон щодо використання великого Державного Герба України:
- відтворення зображення великого Державного Герба України у символіці політичних партій, громадських об’єднань, професійних спілок та їх об’єднань, юридичних та фізичних осіб;
- використання або імітування зображення великого Державного Герба України у рекламі, крім соціальної реклами щодо захисту суверенітету і територіальної цілісності України;
- використання зображення великого Державного Герба України у перевернутому вигляді чи в інший спосіб, що виражає наругу та зневагу до нього;
- розміщення на зображенні великого Державного Герба України написів чи зображень незалежно від способів їх нанесення та змісту.
Нині затверджено лише малий герб країни (тризуб).
Нагадаємо, 19 листопада 2020 року перемогу зі 112-ти проектів-ескізів здобув ескіз Олексія Кохана, який був співавтором малого герба, затвердженого в Конституції 1996 року. В його ескізі було зображено коронований лев (зліва) і архангел Михаїл (праворуч), зверху над щитом із тризубом - хоругва з козаком, озброєним мушкетом.