Президент Володимир Зеленський і прем'єр-міністр Денис Шмигаль приїхали в понеділок, 13 липня, на засіданні парламентської фракції "Слуга народу", де презентували кандидатів на посади голів Національного банку України, Антимонопольного комітету України та віцепрем'єра з питань оборонно-промислового комплексу.
"Президент з прем'єром презентували кандидатів на посаду глави НБУ, Антимонопольного комітету, віцепрем'єра ОПК", - написав депутат він «Слуги народу» Олександр Качура в своєму Telegram-каналі в понеділок.
Водночас його колега по фракції Ольга Василевська-Смаглюк заявила журналістам, що голосування у Верховній Раді за призначенням глав НБУ і АМКУ, можливо, відбудеться в п'ятницю, 17 липня.
Однак, за її словами, ніякі кандидатури на посаду глави Нацбанку не ніби називалося.
Депутат також повідомила, що президент умовив народних депутатів не їхати в відпустки найближчим часом саме для того, щоб найближчим часом призначити главу Національного банку.
"Президент закликав нікому не брати квитки в далекі відпустки, тому що треба буде зібратися ще на позачергове засідання для представлення та призначення голови Національного банку", - зазначила Василевська-Смаглюк.
При цьому вона передала слова президента, що буде дуже погано, якщо також призначення буде восени.
Парламентарка розповіла, що Зеленський був присутній на засіданні фракції близько 10 хвилин, за цей час обговорювалися кандидатури на посаду віцепрем'єр-міністра - міністра з питань стратегічних галузей промисловості України і на посаду глави Антимонопольного комітету - Олега Уруського і Ольгу Піщанському.
"Президент був присутній реально 10 хвилин ... Все, що ми обговорювали - це кандидатуру Уруського і Піщанському", - сказала вона.
Водночас, за словами заступниці глави фракції «Слуга народу» Євгенії Кравчук, голосування за главу АМКУ та віцепремʼєра заплановані на 15 липня, за главу НБУ — на 17 липня.
Такі ж кандидатури перед зустріччю фракції підтверджував глава фракції «Слуга народу» Давид Арахамія. Він повідомляв, що в п’ятницю Рада розгляне кілька кадрових питань.
«Главу НБУ поки що не вибираємо. Наскільки мені відомо ще немає жодного прізвища. Будемо обирати віце-премʼєра з питань промисловості, главу Антимонопольного комітету. І можливо, будемо обговорювати главу НБУ. Але не думаю, що будемо приймати рішення», - сказав Арахамія.
1 липня глава правління НБУ Яків Смолій написав заяву про відставку. Свій крок він пояснив систематичним політичним тиском, що не давало йому ефективно виконувати посадові обов'язки. Незадовго до написання заяви Смолій повідомляв про плани керувати Нацбанком до 2025 року - терміну закінчення підписаного в 2018-му семирічного контракту.
2 липня Володимир Зеленський вніс з Ради подання, і наступного дня парламент 268 голосами «за» звільнила голову НБУ. Проти проголосували лише фракції «Європейської Солідарності» і «Голосу».
Після звільнення Смолія НБУ тимчасово керуватиме його заступниця Катерина Рожкова. Правління НБУ підтримало голову, підтвердило факти тиску і повідомило про готовність продовжувати роботу для підтримки макроекономічної стабільності. При цьому були озвучені «червоні лінії»: неприпустимість «запуску друкарського верстата», повернення націоналізованих банків колишнім власникам і адміністративного втручання в ринкові відносини.
Також 3 липня Верховна Рада відправила у відставку главу Антимонопольного комітету Юрія Терентьєва.
10 липня глава Шмигаль зареєстрував у Верховній Раді проєкт постанови №3827 про призначення Олега Уруський віце-прем'єром.
ЗМІ звинувачують його в роботі на росіян. Однак, як повідомив сам Уруський ZN.UA, група компаній «Прогресстех» була створена в Америки, а кінцевим їх бенефіціаром є колишній військовий Радянської Армії Володимир Кульчицький, який має посвідку на проживання в Україні.
Вже 13 липня Кабінет міністрів України відкликав проєкт постанови №3827 про призначення Олега Уруський віце-прем'єр-міністром.