Німеччина і Франція хочуть покликати президента РФ Путіна на саміт ЄС на рівні глав держав і урядів. Це запропонувала канцлерка Німеччини Меркель, а президент Франції Макрон її підтримав.
Пізніше Меркель і Макрон публічно підтримали запрошення Путіна на саміт лідерів ЄС, куди господаря Кремля перестали кликати після спроби анексувати український Крим у 2014 році.
До них приєднався і канцлер Австрії Себастьян Курц.
Gemeinsam mit Deutschland und anderen Staaten werden wir daher einen direkten Austausch zwischen der #EU und Russland einfordern.
- Sebastian Kurz (@sebastiankurz) June 24, 2021
Прем'єр-міністр Нідерландів Марк Рютте заявив, що не проти такої ідеї, проте відмовився брати участь в саміті, на якому може бути присутнім Путін.
Однак інші країни не підтримали участь Путіна в саміті лідерів Європейського Союзу.
Президент Литви Гітанас Науседа заявив, що ця ідея схожа на "спробу запросити ведмедя, щоб він міг зберігати горщик з медом в безпеці".
"Ми повинні бути вкрай обережні, це не схоже на відносини Росії зі Сполученими Штатами", - сказав Науседа, маючи на увазі двох суперників, озброєних ядерною зброєю.
Прем'єр Польщі Матуш Моравецькі поставив умову для участі Путіна в саміті ЄС.
"Тільки відхід Росії від своєї агресивної політики щодо сусідів, зокрема до України, а й до країн ЄС - зокрема, до Польщі - може послужити основою для відкриття бширшого діалогу", - заявив Моравецькі після прибуття в Брюссель на саміт ЄС.
Прем'єр-міністр Естонії Кайя Каллас сказала, що вона хоче знати мотиви, що лежать в основі того, що Меркель і Макрон пропонують покликати Путіна на саміт, оскільки нічого не змінилося.
"Ну, деякі держави-члени запропонували це, але це абсолютно нова пропозиція. Минулого разу у нас була дуже відкрита і відверта дискусія. І у всіх нас було одне й те саме думка, що Росія представляє зростаючу загрозу для Європейського Союзу, тому мій питання в тому, який результат цього саміту, що ми отримуємо від цього і що змінилося?" - сказала вона.
Прем'єр Латвії Крішьяніс Каріньш заявив, що Європейський Союз не може прагнути до діалогу на вищому рівні з Росією без змін з боку Кремля, який анексував Крим в України та підтримує бойовиків на сході країни.
"Діалог повинен піти та на певні витрати для Росії", - сказав він. "В іншому випадку, схоже, Росія анексує Крим, веде війну в Донбасі, а Європа знизує плечима і продовжує шукати діалогу... Росія не сприйме таку поступку як ознаки сили ЄС".