Олігархи, опозиція чи сам Зеленський: хто та для чого стріляв у автівку першого помічника президента — вердикт соцмереж

Доповнено
Поділитися
Олігархи, опозиція чи сам Зеленський: хто та для чого стріляв у автівку першого помічника президента — вердикт соцмереж © Михайло Ткач/УП
Правозахисників особливо лякає той факт, що хтось серед білого дня може собі дозволити здійснити замах на життя високопосадовця такого рівня. 

Сьогодні вранці невідомі обстріляли автівку першого помічника президента України Сергія Шефіра. Він залишився неушкодженим, проте його водій отримав три кульових поранення - його вже встигли прооперувати

Близько 14:15 Шефір разом з керівниками МВС та поліції дав спільний брифінг, під час якого назвав замах на себе намаганням залякати вищий ешелон влади. Керівник Нацполіції Ігор Клименко озвучив три основні версії причин інциденту: держдіяльність потерпілого, намагання тиснути на чинне керівництво країни та спроби дестабілізувати ситуацію в Україні. В ОГП вже відкрили кримінальне провадження за ст. 115 ККУ - замах на вбивство двох і більше осіб. 

Цей інцидент спровокував гучне обговорення в інтернеті. 

Що говорять в соцмережах? 

Очевидно, що ситуацію прокоментував президент України Володимир Зеленський. Він пообіцяв повернутися з Нью-Йорка одразу після свого виступу на 76-й сесії Генасамблеї ООН. 

"Які це сили? Можуть бути внутрішні або зовнішні. Але силами не вважаю їх тому, що передавати мені "привіт" пострілами з лісу по автомобілю мого друга – це слабкість. А ось відповідь буде сильною", — резюмував Зеленський.

Колишній міністр оборони Анатолій Гриценко вважає очевидним, що метою нападників не було вбивство найближчого друга та бізнес-партнера президента Зеленського, позаяк стріляли не в чиновника, а в його водія та по автівці. 

"Хотіли лише залякати? Чому? Незрозуміло. Хоча Банкова, без жодного сумніву й не чекаючи результатів розслідування, одразу вказала на винних - ті, хто не мають суспільної підтримки і виступають проти деолігархізації. Тобто, опозиція? Тоді хто саме, одразу б і сказали: Порошенко? Тимошенко? Медведчук? Кличко? Разумков? Яценюк? З такими швидкими й прямими як валянок вказівками/очікуваннями Банкової правоохоронцям буде ой як непросто проводити чесне розслідування", - заявив Гриценко. 

Журналіст та засновник проєкту "Наші гроші" Юрій Ніколов вважає тезу ОПУ про "протидію деолігархізації" маячнею, позаяк "у світі олігархів вже давно не стріляють". Він називає три власні версії того, що могло стати причиною нападу: або це "самостріл", з допомогою якого Шефір хотів нагадати Зеленському про їх дружбу в контексті війни з главою ОПУ Андрієм Єрмаком, або перший радник президента хотів переділити потоки, адже не зміг поділити з кимось гроші, або це інсценувала команди Зеленського, аби "перевірити слух". 

"Одна розумна людина вважає, що північні спецслужби таким чином можуть нагнітати остраху задля ворожого Зеленського, щоб президент включив режим сильної руки. І нехай він навіть включить його в північному напрямку, головне - що Зеленський нарешті навчиться закручувати гайки", - переконує журналіст. 

Тим часом сам Єрмак вважає, що напад на Шефіра є викликом для Зеленського та усієї команди ОПУ. Там готові вирішувати разом будь-які проблеми, зокрема й цю. 

"Поліція та інші служби мають вжити всіх необхідних заходів для того, щоб затримати нападника. Злочинця має бути притягнуто до відповідальності. Він не повинен уникнути покарання разом зі спільниками та замовниками... Ким би ви не були, ви будете відповідати. Ваші методи з нами не працюють. Далі діятимуть справедливість та закон",- написав Єрмак на своїй сторінці в Фейсбук. 

Журналіст Юрій Бутусов зауважив, що наразі важливо з'ясувати, які саме олігархи мали конфлікт з Шефіром, позаяк в ОПУ з самого початку відкинули варіанти про російський слід та негаразди всередині команди. 

"Тепер важливо, щоб Сергій Шефір дав свідчення з якими олігархами, скільки разів він зустрічався за останні три роки, про що говорили, які давалися зобов'язання. Чи було виконано. Список буде довгий, адже Шефір контактував з олігархами постійно, але тільки так тепер можна встановити хто і що знає, - пояснює журналіст. - І тепер треба викликати на допит усіх олігархів, зустрічі яких з Шефіром потрапляли на відео журналістів. І Ахметова, і Коломойського, і Пінчука, всіх, до кого вечорами приїжджав в офіс Шефір, всіх, з ким спілкувався. Думаю, ця справа матиме великий резонанс". 

Журналіст та представник української сторони в ТКГ Денис Казанський також прокоментував ситуацію, додаючи, що реакція підконтрольних Кремлю сил щодо цієї історії виявилася очевидною, як і названий ними замовник замаху. 

"Все настільки тупо і невигадливо, що навіть нудно. Далі вже зрозуміло, що будуть рухати цю тему на всіх міжнародних майданчиках, намагаючись зробити керівництво України максимально токсичним і нерукопожатним для світової спільноти", - пояснює журналіст. 

Проте не всі експерти дотримуються думки про те, що саме закон про олігархів став причиною нападу на Шефіра. Наприклад політолог Сергій Таран, який працює з Петром Порошенком, нагадав, що саме на потерпілого Зеленський у 2019 році переписав свій бізнес. 

"Зокрема, Шефір володіє компанією Green Family, яка в свою чергу володіє Кварталом 95 та компаніями в Росії... Вони справді думають, що ми повіримо, що "замах" на номінального власника активів Зеленського організували "олігархи"? Якщо це не інсценізація, то максимум на що це тягне, це боротьба між собі подібними. У сценаристів Кварталу геть зіпсувався смак", - пише політолог. 

Голова виконкому комітету реформ Міхеіл Саакашвілі вважає, що особисті мотиви не могли стати причиною нападу - потрібно шукати ширші контексти.

"Цей напад демонструє, що правоохоронні органи в Україні повністю розхитані через корупцію і безкарність злочинців. Не тільки посадові особи і відомі суспільству люди, всі громадяни України дуже не захищені", - заявив він. 

Ексглава СБУ Валентин Наливайченко вважає, що напад точно був замовним замахом, причиною якого не була політична діяльність Шефіра, який протягом двох останніх років не зробив жодної політичної заяви. 

"Відповідно, виникає питання: який і в кого мотив сьогодні стріляти в броньований автомобіль непублічного, але особистого радника президента", - пише Наливайченко. 

Адвокат Масі Наєм звернув увагу на іншу сторону цієї справи, яка його лякає - що хтось може дозволити собі здійснити замах на високопосадовця такого рівня. Такі речі страшать. 

"Сьогодні я хочу поставити на державу. Але не дуже компетента Венедиктова і зовсім не самостійні Монастирський та Баканов - це ще не біда. Біда, якщо пан Татаров розчарує не лише Президента, а й нас. Знову. Тому дуже очікую, що він зараз покаже блискавичні здібності колишнього поліцейського. І злочин буде розкрито, бо... не через знайомство ж з експертами його взяли в офіс?" - пише Наєм. 

Багато кого обурило, що президент Зеленський погрожує розправою за напад на свого друга Шефіра, тоді як щодня гинуть пересічні українці, а на Сході продовжують помирати наші захисники. 

ZN.UA слідкує за цією темою та публікує новини у своїй спецтемі. 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі