Норма про обов'язкову відеофіксацію обшуків правоохоронцями набула чинності.
Закон "Про внесення змін у деякі законодавчі акти щодо забезпечення дотримання прав учасників кримінального провадження та інших осіб правоохоронними органами при здійсненні досудового розслідування" (№7275) був опублікований в офіційній газеті "Голос України" 6 грудня і набув чинності наступного дня, передають "Українські Новини".
Як відомо, даний законопроект Міністерство юстиції розробило для захисту підприємців від незаконних обшуків з боку силових органів.
Так, закон встановлює, що під час судового розгляду та у ході досудового розслідування забезпечується повне автоматичне фіксування судового засідання і процесуальних дій за допомогою звуко- та відеозаписуючих технічних засобів.
Зазначено, що фіксація засідання може не вестися тільки у випадку, якщо розглядається питання проведення негласних слідчих дій. Також встановлено, що при проведенні обшуку житла чи іншого приміщення повинен обов'язково бути присутнім адвокат.
Докази, отримані правоохоронцями з порушенням цих норм, визнають неприпустимими в суді.
Крім того, вводиться заборона на тимчасове вилучення електронних інформаційних систем або їхніх частин, мобільних телефонів, за винятком тих випадків, коли їх надання разом з інформацією є необхідною умовою проведення експертного дослідження, або якщо такі об'єкти, отримані внаслідок вчинення кримінального правопорушення або є засобом або знаряддям його здійснення. Їх також можуть вилучити у ситуації, коли доступ до них обмежується їхнім власником.
Кабмін з метою узагальнення відомостей про порушення прав або законних інтересів осіб правоохоронцями утворює комісію з представників органів влади, правозахисних організацій та громадських об'єднань, установ і організацій у сфері захисту підприємницької діяльності та визначає порядок її роботи.
Норма про обов'язкову відеофіксації судових засідань набуде чинності 1 січня 2019 року.
Цей закон також вводить заборону на розслідування кримінальних проваджень проти юридичних осіб, якщо раніше справи проти них за аналогічними обставинами були закриті.
Нагадаємо, що 16 листопада Верховна Рада прийняла за основу і в цілому закон №7275, який захищає підприємців від тиску силовиків. "За" даний законопроект проголосувало 312 народних депутатів.