Закон про амністію потрібно приймати вже зараз – Резніков

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Закон про амністію потрібно приймати вже зараз –  Резніков © mukachevo.net
Ключовим елементом розмежування в амністії  має стати тяжкість вчиненого правопорушення, вважає віце-прем'єр.

Закон про амністію Україні варто приймати якомога швидше, вважає віцепрем'єр-міністр, міністр з питань реінтеграції ТОТ Олексій Резніков.

«Я вам скажу більше: закон потрібно приймати вже зараз. Чим швидше тим краще. Єдине, мені більше до душі називати його законом про відповідальність», - підкреслив він у розмові із ZN.UA.

У 2014 році Верховна Рада вже голосувала такий закон, але він так і не був підписаний спікером парламенту та президентом. Фактично на сьогодні закону про амністію в Україні немає.

У зв'язку з цим, редакторка відділу міжнародної політики ZN.UA Тетяна Силіна запитала віце-прем'єра, чи наполягатиме він на завершенні законодавчої процедури або запропонує підготувати новий законопроєкт.

Відповідаючи на питання ZN.UA, Рєзніков сказав: «Я не знаю, що в підсумку зробить парламент. Я вважаю, що потрібно сідати і писати новий - зрозумілий українському суспільству на всій території України, зокрема в Криму та окупованій частині Донбасу».

Рєзнікова попросили розповісти, якою же в цьому випадку має бути формула української амністії. Віце-прем'єр пояснив - про «тотальну амністію» не може бути й мови.

«Ключовим елементом розмежування в амністії буде тяжкість вчиненого правопорушення. (...) Це означає, що військові злочини, геноцид, злочини проти людяності не можуть бути амністовані за жодних умов. Ті, хто холоднокровно організовував і здійснював вбивства, катував, мародерствував, не можуть бути амністовані», - сказав він.

На думку співрозмовника ZN.UA, навіть гіпотетичне прийняття Україною умовного «закону про тотальну амністію» суперечило б міжнародним принципам і конвенціям.

«Тому українська формула амністування точно також не може включати військових злочинців, вбивць, які здійснювали злочини проти людяності і гуманізму, а також «верхівку»- організаторів цих злочинів», - додав Резніков.

Віце-прем'єр запропонував у питанні амністії спиратись на міжнародний досвід. До 80-х років у всіх основних конфліктах ішли шляхом «тотальної амністії», коли прощали всіх.

Але досвід виявився невдалим: у цьому випадку порушуються права жертв, право на правду, справедливість і знання, хто ж скоював злочини. У 2004 році генеральний секретар ООН Кофі Аннан озвучив основні принципи перехідного правосуддя, визнані організацією.

За словами Рєзнікова, в української влади «амбітна мета описати перехідне правосуддя як ключовий елемент перехідного періоду». Він сподівається, що парламент підтримає низку відповідних законів.

«Амністія є одним з обов'язкових умов перехідного правосуддя. Тому що її головна мета - роззброїти і припинити опір більшості людей, що знаходяться сьогодні в окопах зі зброєю », - пояснив віце-прем'єр.

Їх, за оцінками експертів, на окупованій території Донбасу близько 30-35 тисяч, розділених на 1 і 2 армійські корпуси під контролем Південного військового округу ЗС Росії.

«У тих окопах з автоматами разом з російськими військовими знаходяться і наші з вами співгромадяни, які з низки причин служать сьогодні в окупаційної армії», - нагадав Олексій Резніков.

Якщо людина стоїть на КПВВ в уніформі та з автоматом і займається тим, що піднімає і опускає шлагбаум, але не здійснювала тяжких злочинів, то він потрапить під амністування, вважає віце-прем'єр. Але її командир, який віддавав команди, вбивав, катував у в'язниці «Ізоляція», не може бути амністований, і нестиме всю повноту відповідальності.

«Амністія - це звільнення від покарання або від інших видів переслідування за скоєні діяння. Але це не означає, що тобі скажуть, що ти не вчиняв правопорушення. Вчиняв. Ти все одно постав проти конституційного ладу держави, в якій ти живеш», - пояснює він.

Служба безпеки України вже активно реалізує програму «На тобі чекають вдома», призначену для тих, хто був у лавах окупаційних військ, але не скоював злочинів. У ній реалізується озвучений Резніковим принцип звільнення від покарання тих, хто не здійснював тяжких злочинів.

«Питання, хто це буде робити. Нам необхідно створити певні тимчасові судові інстанції, зокрема з міжнародною присутністю, щоб забезпечити довіру, тому що без довіри ця система працювати не буде. Можливо, це будуть тимчасові комісії», - додає Резніков.

За його словами, людина може здатися і пізніше, за кілька років після закінчення російсько-української війни, але «тоді вже працюватимуть українські суди, прокуратура, правоохоронні органи».

Докладніше про те, чи має намір нинішня владна команда «зберігати» Мінські домовленості; чи є у неї власний план донбаського врегулювання; чого вона чекає від західних партнерів; до чого готуватися в майбутньому процесі реінтеграції окупованих територій і які його терміни, читайте в інтерв'ю Тетяни Силіної з віце-прем'єр-міністром, міністром з питань реінтеграції ТОТ Олексієм Резніковим «Нам теж доведеться ковтати «жаб» у  ZN.UA.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі