Збільшення випробувального терміну з трьох до шести місяців - це загроза для молодих співробітників. Таку думку під час сьогоднішньої прес-конференції «Трудовий кодекс: «за» і «проти» висловила заступник голови Конфедерації вільних профспілок України Людмила Воробйова.
«У 48 статті проекту Трудового кодексу прописано, що випробувальний термін збільшується з 3 до 6 місяців. А в наступній, 49 статті, зазначено, що, якщо співробітник його не пройшов, то, відпрацювавши півроку, може бути звільнений з мінімальною компенсацією від роботодавця», - сказала вона.
За словами експерта, така практика існує і сьогодні, коли, зокрема, банківські структури набирають молодих людей на роботу з мінімальною ставкою оплати праці, а, по закінченню випробувального терміну, звільняють працівників з аргументацією «ви не відповідаєте займаній посаді». «Молодим співробітникам кажуть, мовляв, ви не відповідаєте займаній посаді і звільняють. Але вони ніколи не стануть кваліфікованими, якщо не будуть захищені законом», - впевнена Людмила Воробйова.
Окрім того, за її словами, тривогу викликає і сама форма написання Трудового кодексу. «Постраждають наймані працівники, оскільки вони, в більшості своїй, важко орієнтуються в трудовому законодавстві. А в цьому Трудовому кодексі взагалі неможливо орієнтуватися», - сказала вона. На її думку, доведеться створювати якісь додаткові структури, які зможуть пояснити найманим працівникам, що і як змінилося в українському трудовому законодавстві.
За матеріалами UBR