У четвер Суд ЄС у Люксембурзі виніс рішення по об'єднаній справі Микола Азаров і Олексій Азаров проти Європейської ради, а також у справах Сергія Арбузова і Едуарда Ставицького, про це пише "Європейська правда", яка має в розпорядженні текст рішення, оприлюднений Судом Євросоюзу.
Суд встановив, що посадові особи не можуть бути піддані санкціям тільки за те, що в третій країні розпочато попереднє розслідування їх дій.
Отже, всі без винятку активи цих осіб, заарештовані в ЄС, повинні бути розморожені. Рішення суду не є остаточним – сторона, що програла, може його оскаржити.
Як наголошується, таке рішення ставить під сумнів всі санкції проти українських чиновників. Рішення суду не є остаточним - сторона, що програла, може його оскаржити. Необхідно зазначити, що юридично рішення суду ЄС не означає невідкладного зняття арешту з активів. Це пов'язано з особливостями санкционного механізму: Рада ЄС щорічно приймає нові санкції, які щоразу треба оскаржувати заново. Таким чином, в четвер було скасовано виключно той арешт, що діяв з березня 2014 по березень 2015.
Зараз (по 5 березня 2016 включно) діє наступне рішення Ради ЄС, яке зараз ще перебуває на розгляді суду в Люксембурзі. Формально Рада ЄС може також продовжити на наступний рік нову хвилю санкцій незважаючи на винесене рішення, але в таке рішення може спричинити політичні наслідки для країн-членів ЄС та їх відносин з судовою владою Євросоюзу.
Як повідомляє УНІАН, в силі залишається друге рішення Ради ЄС, яким санкції були продовжені ще на один рік. Тому екс-прем'єр України, на відміну від сина, який не був включений у другий список, залишається під санкціями.
Раніше видання Wall Street Journal писало, що санкції з чиновників режиму Януковича знімуть, оскільки Київ не висунув звинувачення проти них. Західні чиновники кажуть, що українська влада не доклала зусиль для того, щоб притягнути до відповідальності тих представників режиму екс-президента Віктора Януковича, які після його втечі з країни, залишилися в Україні.
Нагадаємо, Азаров очолював Кабінет міністрів України з березня 2010 по січень 2014 року. Він був одним із лідерів Партії регіонів. Також обіймав посади першого віце-прем'єр-міністра України у 2002-2005 і 2006-2007 роках.
Азаров подав у відставку з посади прем'єра 28 січня 2014 року. Потім ЗМІ повідомили, що він виїхав у Австрію. Однак, українські правоохоронці підтвердили, що екс-прем'єр перебуває на території РФ.
Варто відзначити, що Азаров був оголошений українською стороною в міждержавний розшук за підозрою у розкраданні державних коштів.