Президент Єврокомісії Жозе Мануел Баррозу заявляє, що для двосторонньої Угоди про асоціацію між ЄС і Україною не може бути тристороннього формату "Україна-ЄС-РФ".
"Тристоронні переговори для нас неприйнятні. Ми провели переговори і парафували Угоду з Україною, і коли ти укладаєш двосторонню угоду, втручання третьої сторони є неприйнятним. Для двосторонньої угоди між ЄС та Україною не може бути тристороннього формату", - заявив він на прес-конференції після закінчення саміту Східного партнерства.
"Ми поважаємо суверенітет. Угоду було вже парафовано із суверенною країною Україною і коли ми домовляємося про двосторонню Угоду, ми повинні погодитися, що це двостороння справа. Наприклад, ми укладаємо договір з Канадою, але не ведемо консультацій з третьою країною. Для угоди ЄС з іншою країною не може бути тристороннього формату", - підкреслив Баррозу.
У той же час, як повідомив голова Європейської Ради Херман ван Ромпей, тема підписання Угоди про асоціацію між Україною і Євросоюзом буде підніматися на саміті Росія-ЄС у січні наступного року.
- Януковичу на саміті пропонували підписати асоціацію з ЄС навіть без вирішення питання Тимошенко
"У нас наприкінці січня саміт Росія-Євросоюз і, звичайно, зустрівшись на те саміті, ми будемо обговорювати і взаємовідносини Росії з нашими східними партнерами, і відносини ЄС зі східними партнерами і відносини Росії з Євросоюзом", - сказав ван Ромпей.
Він також додав, що в ЄС переконані, що такого роду Угоди про асоціацію будуть позитивно позначатися на Росії, оскільки якщо економіка України буде розвиватися, то це позитивно вплине і на економіку РФ. "Якщо щось позитивно розвивається у країні, то це йде на користь іншим. В цьому суть торговельних відносин", - підкреслив він.
Ван Ромпей також нагадав, що в ЄС вже критично заявляли про дії з боку РФ до східних партнерів. "ЄС продовжуватиме наполягати на тому, що будь-які дії РФ, направлені на вплив на наших східних партнерів, стануть порушенням гельсінських принципів", - підкреслив він.
Президент Віктор Янукович повинен був у Вільнюсі підписати Угоду про асоціацію з ЄС, однак за тиждень до початку саміту Кабмін України прийняв рішення призупинити підготовку до підписання цього документа, пославшись на необхідність врегулювати питання торговельно-економічних відносин з Росією. Українська сторона пропонувала ЄС і РФ "утворити комісію на тристоронній основі для опрацювання комплексу питань, спрямованих на відновлення втрачених обсягів виробництва".
В результаті урочиста церемонія підписання угод з країнами Східного партнерства на Вільнюському саміті завершилася без підписання Україною Угоди про асоціацію з Євросоюзом.
Наступний саміт Східного партнерства заплановано у першій половині 2015 року в Ризі. ЄС сподівається, що до цього часу Україна змінить своє рішення щодо асоціації. !zn
Читайте також:
В ЄС озвучили можливу дату підписання асоціації з Україною
Меркель про євроінтеграцію України: Янукович вирішив, що він цього не хоче, але двері відчинено
У "Батьківщині" стверджують, що влада готує силовий варіант розгону Євромайдану