В документі, як зазначається, містяться спільні висновки Європейської служби зовнішньої дії і Європейської комісії щодо імплементації Україною умов порядку денного асоціації, який був складений 1 січня 2015 року. Звіт опублікували за 5 днів до третьої зустрічі українсько-європейської ради з питань асоціації.
Згідно з документом, Україна провела низку реформ, націлених на скорочення корупції і очищення банківської системи, вона приступила до амбіційних енергетичних реформ, а також до зміцнення демократії і верховенства закону. Європейська сторона відзначає зусилля Києва для покращення виборчого законодавства і держу правління, а також зауважує серйозні кроки, зроблені для налагодження діалогу з активним громадянським суспільством.
Разом з тим, в ЄС зауважують, що деякі зміни просуваються надто повільно. Зокрема, це стосується процесу приватизації державних підприємств, а також соціального сектору і системи охорони здоров'я. У звіті зазначається складна гуманітарна ситуація і проблеми у підтримці переселенців з Донбасу, питання виплати зарплат і пенсій яким лишається не вирішеним. Ця проблема також стосується і тих громадян України, які живуть на непідконтрольній уряду території Донбасу. Загалом, у звіті зауважується необхідність провести швидку і ефективну імплементацію реформ, щоб результати стали відчутними для українців.
"Україна впродовж останніх років зробила великі кроки в дуже складних умовах, зокрема через конфлікт на Сході України і через нелегальну анексію Криму і Севастополя. Цей звіт повністю визнає роботу, пророблену українською владою. Зараз важливо рухатися далі від ухвалення законодавчих норм і встановлення інститутів до повної імплементації цих реформ, щоб українські громадяни змогли відчути вигоду. Україна може розраховувати на подальшу підтримку ЄС", - прокоментувала верховний представник ЄС з питань зовнішньої політики і політики безпеки Федеріка Могеріні.
У свою чергу, єврокомісар з питань політики добросусідства і розширення Йоганнес Хан зауважив, що українські реформи "починають приносити результати".
"Україна зробила важливі кроки у вирішенні ключового, систематичного виклику, який кидає корупція, обмеживши масштаби і зменшивши можливості підкупу у низці сфер, а також посиливши інструменти переслідування злочинів. Цю роботу потрібно продовжити, щоб добитися реальних змін у тому, як працює країна", - сказав Хан.
Він додав, що приборкання корупції і створення надійної системи юстиції – це ключ до змін у бізнес-кліматі країни, які дозволили б відновити процвітання. Він також запевнив, що ЄС буде підтримувати Україну фінансово і політично.
Тим часом, видання Financial Times писало, що затягування ЄС з безвізовим режимом створює напругу в Україні. Зволікання з цим рішенням може похитнути українську владу, яка сподівалася за допомогою "безвізу" пом'якшити народне невдоволення змінами. На думку екс-Генерального секретаря Андреса Фог Рассмусена, так Київ може втратити шанс довести обіцяні реформи до кінця.
Посол ЄС пообіцяв українцям безвізовий режим за кілька місяців. За його словами, органи влади Європейського Союзу прийняли рішення про введення безвізового режиму.
8 грудня комітет Європарламенту з питань громадянських свобод, юстиції та внутрішніх справ схвалив компромісний варіант механізму припинення безвізового режиму для третіх країн. Від утвердження в ЄС механізму припинення безвізового режиму залежить розгляд питання про надання безвізового режиму для України.