"Напруженість в Азовському морі та Керченській протоці сьогодні небезпечно зросла після сьогоднішнього ранкового інциденту між російськими і українськими військово-морськими кораблями, коли останні намагалися пройти Керченською протокою, а також подальших подій, включно із закриттям руху російською владою та повідомленням про захоплення українських кораблів і постріли по них", - цитує заяву "Європейська правда".
У Брюсселі також закликають Україну та Росію діяти стримано, попри те, що джерелом агресії є саме РФ. "Ми очікуємо, що Росія відновить вільне проходження Керченською протокою та закликаємо всіх діяти з максимальною стриманістю, щоб негайно провести деескалацію ситуації", - наголошується у заяві.
Раніше голова європейської дипломатії Федеріка Могеріні повідомляла про те, що події в Азовському морі є демонстрацією того, як нестабільність та напруженість зростають, якщо не виконуються основні правила міжнародного співробітництва.
"Будівництво Керченського мосту відбулося без згоди України та стало черговим порушенням суверенітету і територіальної цілісності України. Це, паралельно з мілітаризацією Азовського моря, призвело до посилення контролю над морськими перевезеннями в протоці. Європейський Союз очікує від Росії припинення перевірок", - наголошується в заяві.
У Євросоюзі також нагадали про те, що не визнають незаконну анексію українського Криму Росією.
Як повідомлялося, 25 листопада російські прикордонники атакували і захопили два катери та рейдовий буксир Військово-морських Збройних сил України. Усі три судна внаслідок обстрілу росіянами втратили хід. Поранення дістали шестеро українських моряків.
Перед цим російський корабель протаранив рейдовий буксир "Яни Капу", який у супроводі бронекатерів "Бердянськ" і "Нікополь" прямував з Одеси до Маріуполя. Унаслідок тарану пошкоджено головний двигун, обшивку та леєрну огорожу буксира, втрачено рятувальний плотик.
Керченську протоку росіяни заблокували танкером із вимкненою системою автоматичної ідентифікації.
Україна ініціювала екстрене засідання Ради Безпеки ООН у зв'язку із ситуацію в Азовському і Чорному морях.
Командування Військово-морських сил Збройних сил України наголошує на тому, що про перехід повідомлялося заздалегідь, відповідно до норм міжнародного права щодо забезпечення безпеки судноплавства. Своєю чергою в ФСБ Росії стверджують, що жодних повідомлень не отримували, і пояснюють агресію нібито "захистом державного кордону".
Екс-міністр оборони Анатолій Гриценко вказав на необхідність скликання президентом екстреного засідання РНБО у зв'язку із загостренням ситуації в Азовському морі та Керченській протоці.