Минулого тижня глава американської дипломатії Майк Помпео поставив риторичне запитання журналістці радіо NPR: "Ви думаєте, американцям є діло до України?". Але призначивши свій офіційний візит до Києва 31 січня Помпео показав, що насправді американцям слід подбати про Україну, пише колишній спецпредставник Державного департаменту США по Україні Курт Волкер в колонці для Foreign Policy.
Візит Помпео в Київ стане своєчасним нагадуванням, що успіх України в боротьбі з російською агресією і в реформуванні корумпованої системи значно важливіший для Вашингтона, ніж роль декорації внутрішньополітичної битви, яку їй виділили.
Волкер нагадує читачам, що в Україні живе понад 40 мільйонів людей і країна є найбільшою з тих, чия територія повністю розташована в Європі. В України є великий аграрний та економічний потенціал, країна служить барометром можливостей для успіху країн колишнього СРСР. Волкер пише, що українці поділяють американські цінності, а сама країна прагне безпеки. Успіх України, як оплоту проти агресії Росії, має велику важливість для нацбезпеки Сполучених Штатів. Дипломат попереджає, що якщо Америка зможе зупинити та відкинути агресію РФ в Донбасі, Вашингтон тоді зможе зробити це і в інших місцях. Навіть якщо Росія проявить агресію проти союзників США по НАТО, яких зобов'язані захищати.
Якщо Україна досягне успіху як волелюбна, процвітаюча і безпечна демократія, це дасть світові величезну надію на те, що одного разу сама Росія зможе змінитися. Уявіть собі, що коли-небудь - замість того, щоб витрачати величезні ресурси на захист себе і своїх союзників від воюючої Росії - Захід може працювати разом з Росією, яка спрямована на поліпшення життя російського народу. Уявіть собі, якщо Росія подолає свою нинішню епідемію авторитаризму, корупції, агресії стосовно сусідів, підривної діяльності союзників по НАТО та опортуністичної підтримки руйнівних сил та режимів у всьому світі. Серед цих загроз і можливостей Україна є ключовою, підкреслює Волкер.
Він додає, що тому для США та України трагедія полягає в тому, що партійна політика в Вашингтоні, кульмінацією якої став триваючий процес імпічменту, залишила Київ і нового президента Володимира Зеленського відносно ізольованими. Єдиний, кому це вигідно, - президент Росії Володимир Путін. Візит Помпео - це важлива можливість повернути підтримку США Україні, продовжує Волкер.
Дипломат пише, що коли процес імпічменту навис над американським діалогом щодо України, Помпео повинен підтвердити підтримку повного відновлення українського суверенітету і територіальної цілісності включно з анексованим Росією Кримом.
Волкер вважає, що Помпео в Києві також повинен повторити, що США підтримують вступ України в НАТО і ЄС, а готові збільшити військову допомогу в наступному році, схвалити продаж озброєння для ЗСУ, включаючи ракети Javelin. Глава американської дипломатії має підтримати нову транзитну угоду між Україною і Росією, але й виступити проти завершення будівництва "Північного потоку-2".
Державному секретарю США у Києві також варто підтвердити тверду підтримку і високі очікування від зусиль Зеленського в боротьбі з корупцією та імплементації реформ. Серед цього має бути нове антимонопольне законодавство для перемоги над олігархічною системою, яка зупиняла розвиток Україні останні десятиліття. І нарешті Помпео повинен приїхати в Україну готовим оголосити дату про майбутнього візиту Зеленського в Білий дім, резюмує Волкер.