За інформацією Держприкордонслужби, за кордоном перебувають близько 4 млн громадян. Теоретично їх голосами можна скористатися. Але лише в тих ситуаціях, коли існує змова з виборчою комісією. Технологія працює так: ти попередньо встановлюєш, хто з виборців тривалий час відсутній. Це встановлюється через спілкування з їх родичами, сільським головою, листоношею, сусідами. Плату за такі відомості теж ніхто не відміняв.
Про це у своїй статті для DT.UA пише Ярина Бусол, керівник комунікаційного напрямку Реанімаційного пакету реформ. За допомогою працівників виборчих штабів теоретично можливо сформувати умовну карту відсутніх виборців.
"Якщо вони у змові з членами комісій - дуже просто зайві бюлетені вкидати або видавати бюлетені на руки особам, присутнім замість відсутніх виборців, - зазначає експерт. - Досвід попередніх виборів, зокрема недавніх місцевих (2016-2018 рр..) підтверджує: існує практика видачі бюлетенів замість відсутніх виборців".
Детальніше про виборчі технології читайте в статті Ярини Бусол "Що таке виборчі маніпуляції, і як з ними боротися або Гра престолу" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".