Російська газова компанія «Газпром» є неефективною державною монополією, головні цілі якої є політичними, а не економічними. Таку думку американських дипломатів про «Газпром» опублікував на початку січня сайт Wikileaks та його німецький партнер Spiegel.Російська газова компанія «Газпром» є неефективною державною монополією, головні цілі якої є політичними, а не економічними. Таку думку американських дипломатів про «Газпром» опублікував на початку січня сайт Wikileaks та його німецький партнер Spiegel.У документах також сказано, що «Газпром» може бути причетний до корупційних схем у Росії.
Американські дипломати пишуть, що з топ-менеджерами «Газпрому» складно домовитися про зустріч. Окрім того, на переговорах мова йде зовсім не про бізнес. Зокрема, американці навели в якості прикладу зустріч із заступником голови правління «Газпрому» Олександром Медвєдєвим, який вважав за краще обговорювати не справи компанії, а відсутність договору між Континентальною хокейною лігою та НХЛ (Медвєдєв є президентом КХЛ). На тих же переговорах Медвєдєв звинуватив Україну в «газовій війні» початку 2009 року.
У матеріалах також наводиться інша розмова з неназваним менеджером із Росії. Він, за даними американців, чесно зізнався, що головним завданням «Газпрому» є забезпечення газом місцевого населення за доступними цінами, а також виконання соціальних зобов'язань. Лише після цього менеджер сказав, що компанія повинна збільшувати капіталізацію і частку на ринку. Окрім того, додало джерело, до мети «Газпрому» входить збільшення контролю над глобальними світовими енергетичними ресурсами.
Американські дипломати також з критикою поставилися до заяви глави «Газпрому» Олексія Міллера про те, що в майбутньому капіталізація компанії складе трильйон доларів (заява датована 2008 роком). Вони відзначили, що під час кризи експорт газу з Росії впав, а капіталізація «Газпрому» скоротилася до 75 мільярдів доларів.
«Газпром» - найбільша компанія Росії, яка має монопольне право на експорт газу за кордон. Понад 50 відсотків акцій «Газпрому» належить уряду країни. До кризи повідомлялося, що «Газпром» забезпечує 20 відсотків всього російського бюджету.
Нагадаємо, Wikileaks почав публікувати секретні документи американців про операцію в Афганістані, «іракське досьє» і листування дипломатів у кінці 2010 року. 7 грудня засновник сайту Джуліан Ассанж був заарештований, проте вже 16 грудня його випустили під заставу.