Верховна Рада України в четвер, 19 грудня, в цілому прийняла законопроєкт №12178 про ліквідацію Медико-соціальної експертної комісії (МСЕК) з 2025 року. За таке рішення проголосували 259 народних депутатів, заявив народний депутат від фракції "Голос" Ярослав Железняк у Telegram.
"Замість МСЕК із 1 січня наступного року впроваджується створення експертних комісій у кластерних і надкластерних лікарнях (сучасна система оцінювання функціонування особи)", - наголосив він.
Ці експертні комісії у кластерних та надкластерних закладах охорони здоров’я оцінюватимуть повсякденне функціонування людини. Члени комісії нестимуть цивільну, адміністративну та кримінальну відповідальність.
Законопроєкт передбачає закріплення переліку функцій експертних комісій, зокрема, встановлення групи інвалідності, направлення людини на додаткове обстеження, планування та проведення повторного обстеження.
Окрім цього, передбачаються такі етапів оцінювання повсякденного функціонування особи:
- виявлення необхідності проведення оцінювання повсякденного функціонування особи відповідно до критеріїв направлення на
оцінювання повсякденного функціонування особи; - направлення за потреби на додаткове обстеження функціональності структур та функцій організму;
- прийняття рішень за результатами проведеного оцінювання повсякденного функціонування особи;
- визначення компенсаторів обмежень повсякденного функціонування особи;
- встановлення інвалідності та розробка рекомендацій, що
є частиною індивідуальної програми реабілітації особи з інвалідністю; - встановлення необхідності проведення комплексної оцінки обмежень
життєдіяльності особи в інших сферах; - визначення необхідності проведення повторного оцінювання повсякденного функціонування особи для моніторингу ефективності застосованих компенсаторів обмежень повсякденного функціонування
особи.
Парламентарі пояснюють, що це сприятиме більш ефективному проходженню медичної експертизи. У законопроєкті вказується, що лише одночасна наявність трьох умов є підставою для визнання людини особою з інвалідністю: стійкі порушення функцій організму, обмеження життєдіяльності, необхідність вжиття заходів соціального захисту.
"Проєкт закону також спрямований на удосконалення формулювання законодавчих підстав відмови у надання допомоги особам, які навмисно зашкодили своєму здоров’ю. Зокрема, передбачається допустити можливість такої відмови, якщо особа вчиняє дії або конкретні випадки бездіяльності, які сприяють настанню страхового випадку або симуляції хвороби", - йдеться в пояснювальній записці.
Нагадаємо, 22 жовтня РНБО після низки корупційних скандалів ухвалила рішення про ліквідацію в Україні усіх Медико-соціальних експертних комісій. Згодом президент України Володимир Зеленський видав указ, в якому сказано, що цей процес розпочнеться 31 грудня. У листопаді Зеленський підписав законопроєкт № 11225 "Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення процедур проведення медико-соціальної експертизи".
Очікується, що з 1 січня 2025 року обласні, міські та міжрайонні МСЕК по всій країні припинять виконувати функції з експертизи інвалідності та встановлення втрати працездатності.
Щоб виправити інвалідність державної системи, реформа МСЕК має бути лише елементом великого пазлу реформи сфери реабілітації. Якими можуть бути кроки на цьому шляху, в статті "Чому не спрацює реформа МСЕК і якою має бути процедура встановлення інвалідності" розповідає співзасновник GovTech-компанії Strimco Роман Ланський.