У команді новообраного президента Володимира Зеленського, коментуючи рішення фракції партії "Народний фронт" щодо виходу з коаліції, заявили про те, що фактично коаліції не існує вже три роки. У повідомленні прес-служби зазначається, що "як можна вийти з того, чого немає?".
"Фактично коаліції не існує вже три роки – з того часу, як її залишили фракції "Самопомочі", "Батьківщини" та Радикальної партії Олега Ляшка. Тож нинішня гра у парламенті – чергове свідчення того, що депутатам байдуже до людей, які їх обрали. Подовжити своє безтурботне існування для них важливіше", - сказано у заяві.
У команді нового президента також заявили, що для реалізації глибинних реформ в Україні потрібен дієздатний парламент.
Зазначимо, що голова Верховної Ради Андрій Парубій після заяви "Народного фронту" про вихід з коаліції закликав народних депутатів розпочати консультації щодо створення нової коаліції в парламенті. Згідно із законодавством, після оголошення про відсутність коаліції фракції можуть протягом 30 днів домовитися про створення нової. У разі, якщо вона не буде створена, президент має право оголосити про розпуск парламенту і призначити дострокові вибори. Але розпуск парламенту заборонений за півроку до чергових виборів в Раду.
Проте заступник головного редактора DT.UA Сергій Рахманін звертає увагу на те, що після вилучення із закону про регламент Верховної Ради норм про правила формування коаліції, вони так і залишилися неврегульованими.
"Старі правила створення та функціонування коаліції скасовані, нові - не написані. А, згідно з українським реаліям, все, що не відрегульовано, - вразливе", - констатує автор.
Рахманін також зазначає, що команда Зеленського розглядає варіанти розпуску Ради і шантажу депутатів для їх примусу до співпраці. Рішення про дострокове припинення повноважень парламенту може бути прийнято з допомогою Окружного адмінсуду, який у березні вимагав від Ради документального підтвердження існування коаліції.
Якщо відповідні документи не будуть надані, у суду буде привід встановити, що коаліція відсутня як мінімум з 28 лютого 2019 року. 30 днів, відведених на формування нової, закінчилися наприкінці березня. Отже, у переможця президентських виборів, якщо він обіпреться на рішення ОАС, з'являться формальні підстави припинити повноваження ВР одразу після прийняття присяги.
Нагадаємо, що коаліцію "Європейська Україна" було створено 27 листопада 2014 року фракціями "Блоку Петра Порошенка", "Народного фронту", "Самопомочі", "Батьківщини" і "Радикальної партії". До її складу увійшло 302 депутати. У 2016 році три фракції покинули коаліцію. БПП і "Народний фронт" заявили, що заручилися підтримкою позафракційних депутатів і зберегли коаліцію, проте її персональний склад так і не було оприлюднено.