Виступ Порошенка на сесії ПАРЄ: головні теми промови

Відео
Поділитися
Виступ Порошенка на сесії ПАРЄ: головні теми промови Порошенко в Страсбурзі говорив про основні проблеми України © Святослав Цеголко/Twitter
Порошенко чітко заявив, що Україна не збирається поступатися ані Росії, ані іншим країнам своєю територією чи переконаннями.

Президент Петро Порошенко сьогодні виступив на засіданні Парламентської Асамблеї Ради Європи в Страсбурзі. Після привітання новообраного президента ПАРЄ Стелли Кіріакідес, для якої це перший день на новій посаді, глава держави перейшов до українських проблем. Виступ тривав близько години, під час якого Порошенко встиг підняти питання російської агресії на сході України та анексії Криму, розповісти про прийняття антикорупційного законодавства, реформу освіти та інші. Окрім месиджу, з яким Порошенко виступив перед членами ПАРЄ, він ще й відповів на низку питань членів ПАРЄ.

Війна на сході України – питання досі не зрушило з місця

Розпочав свій виступ Порошенко із найболючішої теми – війна на сході України. Він зазначив, що Росія не хоче повертатися в міжнародне правове поле та постійно порушує взяті на себе зобов'язання в рамках Мінських домовленостей. Саме тому війна на сході України, які і три роки тому, триває.

"Москва продовжує нахабно закривати очі на наші наполегливі заклики, на заклики міжнародного співтовариства повернутися в міжнародне правове поле. Ці вимоги чітко зафіксовані і в резолюціях Парламентської асамблеї Ради Європи. Однак Росія робить вигляд, що мова йде не про неї", - заявив президент.

Порошенко нагадав, що війська РФ досі знаходяться на території України, як у Криму, так і на Донбасі, а країна-агресор продовжує постачати зброю незаконним збройним формуванням.

Росія утискає права людини на окупованих територіях

Від теми Донбасу Порошенко перейшов до питання анексії Криму та репресій, які Росія проводить на захопленому півострові. Зокрема він закликав ПАРЄ подвоїти зусилля, спрямовані на захист прав людини як в анексованому Росією Криму, так і на окупованій частині Донбасу.

"Щодня надходять все тривожніші звістки про грубе порушення прав людини на окупованих територіях", - сказав український президент, додавши що кількість заручників на Донбасі зростає, а питання їх звільнення не вирішується.

Він наголосив, що українських громадян умисно захоплюють "із цинічним розрахунком: щоб шантажувати Україну, яка ніколи не покине своїх громадян ні в Криму, ні на Донбасі, ні в російських в'язницях".

"Системні репресії перетворили Кримський півострів на острів несвободи і землю страху. В окупованому Криму Росія застосовує найгірші практики радянської репресивної машини. Кожен, хто не приймає так званого возз'єднання з Росією, стає жертвою довільних затримань, переслідувань, катувань, позасудових страт і нелюдяного поводження", - сказав президент України, нагадавши, що "буквально днями заступник голови кримськотатарського меджлісу Ахтем Чийгоз отримав так званий вирок від окупаційної влади.

За його словами лише пильна увага до цих регіонів зможе певним чином послабити нинішні переслідування.

Читайте також: ПАРЄ збирається обговорити український закон "Про освіту"

Україна не торгуватиме Кримом

Не оминув Порошенко і провокативної заяви президента Чехії Мілоша Земана, який на засіданні ПАРЄ напередодні заявив, що анексія Криму Росією "завершена справа", запропонувавши Росії виплатити Україні компенсації "грошима, нафтою або газом".

"Я рішуче відкидаю твердження тих, хто говорить про Крим як про "завершену справу". Ця трибуна була створена не для закликів про умиротворення, як і не для закликів торгуватися територіями за гроші, нафту або газ", - гучно заявив Порошенко.

Він зазначив, що, на його думку, ПАРЄ була створена для захисту європейських цінностей і принципів, коли в цьому з'являється необхідність. За його словами, така необхідність існує сьогодні, а досягти миру і стабільності в Європі можна лише за умови поваги суверенітету і територіальної цілісності України.

При цьому відповідаючи на запитання депутатів ПАРЄ, чи готова Україна у майбутньому провести "повторний референдум" на анексованому півострові, під час якого жителям Криму запропонують залишитись у складі України, приєднатись до Росії чи створити власну державу, гарант не виключив такої можливості, якщо вона буде в рамках правового поля, але обов'язковою і першочерговою умовою назвав повернення півострова під контроль Києва.

"Я готовий на все, що буде відповідати нормам чинної української Конституції. І хоча територіальний суверенітет - це прерогатива загальнонаціонального референдуму, але для цього спочатку Крим має повернутися до складу України. І лише потім ми зможемо піднімати питання про проведення такого референдуму", - сказав він.

Читайте також: Чехи попросили вибачення за слова Земана

Росія не зробила нічого, щоб заслужити поновлення права голосу в ПАРЄ

Під час виступу перед депутатами ПАРЄ Порошенко не забув сказати, що Україна проти для поновлення права голосу російської делегації в Парламентській асамблеї Ради Європи, яка була позбавлена такого минулого року.

"Рік тому Асамблея прийняла резолюцію про "Політичні наслідки російської агресії в Україні", де зазначено, що "тільки значний і видимий прогрес в імплементації може стати основою для відновлення повноцінного діалогу з Асамблеєю на основі взаємоповаги". Асамблея тоді справедливо зберігала за собою право анулювати повноваження російської делегації, якщо Росія буде продовжувати окупацію суверенних територій України", - сказав він.

Він зауважив, що за рік Росія не зробила жодного кроку для вирішення питання.

"Йдеться не просто про виконання положень рутинного документа. За цими положеннями - людські долі й життя. Хіба є підстави для повернення до звичного ведення справ з Росією в Асамблеї або де-небудь на іншій міжнародній політичній платформі? У цей момент небезпеки давайте будемо щирими один з одним і із собою", - додав він.

Про корупцію і антикорупційні заходи

Поступово гарант перейшов до питань реформ в Україні, зокрема створення Антикорупційного суду. Порошенко заявив, що у Верховній Раді є необхідна для ухвалення проекту закону про створення Антикорупційного суду кількість депутатів, і одразу після надходження готового законопроекту, він готовий внести його до парламенту.

Щоправда він зауважив, що для створення такого суду Україні треба буде важко пропрацювати, але у боротьбі з корупцією уже досягнуто чимало.

"Протягом останніх трьох років ми створити такі антикорупційні органи, які не існували у інших країнах світу. Або таке явище як електронне декларування – усі міністри, усі держслужбовці повинні декларувати, скільки в них там люстр висить, чи рослин у їх приватному домі знаходиться", - сказав Порошенко.

Читайте також: Рада Європи може зняти санкції з РФ і повернути її делегацію в ПАРЄ - ЗМІ

Мовне питання закону "Про освіту"

Не оминув президент і питання про реформу освіти в Україні, навколо якої так багато шуму наробили Угорщина та Румунія, і яке, як очікується, завтра обговорюватимуть у ПАРЄ.

Порошенко заявив, що Україна гарантує національним меншинам право на навчання рідною мовою, однак вивчення державної мови є обов'язковим. Більше того, він заявив, що держава пішла на посилення вивчення української мови на етапі дошкільної та початкової освіти, щоб забезпечити кращі умови для навчання дітей із нацменшин у майбутньому.

"Недопустима ситуація, коли діти, які належать до національних меншин в Україні, не мають належних знань української мови, потрібної їм для подальшого навчання в університетах, розвитку кар'єри, для самореалізації в Україні", - наголосив Порошенко.

Він запевнив депутатів ПАРЄ, що Україна буде належним чином гарантувати мовні права у відповідності до національного законодавства та міжнародних зобов'язань і стандартів, у тому числі й право навчатися рідною мовою. Тому керівництво країни має намір дослухатись до висновків "Венеціанської комісії", куди направили "мовну статтю" закону "Про освіту", та внести всі поправки та рекомендації у закон.

Поділитися
Підготував/ла Ирина Знась
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі