Вищий антикорупційний суд створили під тиском міжнародних партнерів України та громадянського суспільства. Просування цієї ідеї забрало три роки, оскільки політична влада всіляко опиралася - переконуючи, що кожен суд має бути антикорупційним. Але суди, до яких потрапляли справи про топ-корупцію, здебільшого просто затягували розгляд. У результаті, жоден високопосадовець не постраждав.
Про це у своїй статті для DT.UA пише Роман Куйбіда, заступник голови правління Центру політико-правових реформ, експерт Реанімаційного пакету реформ. За його словами, щоб сформувати ВАС, до процесу відбору суддів залучили Громадську раду міжнародних експертів, яку створили з кращих фахівців світового масштабу, запропонованих міжнародними організаціями.
"На відміну від Громадської ради доброчесності, наділили її не номінальним, а реальним впливом на результат. Міжнародні експерти могли заблокувати проходження будь-якого кандидата, якщо вважали його недоброчесним. У результаті, сформовано склад, до якого в громадськості здебільшого претензій не було. Правда, суд почне працювати лише восени 2019 року. Тож чи стане це справжньою історією успіху - побачимо згодом. Ризиком є те, що касаційна інстанція для цього суду - Верховний Суд, судді якого добиралися за звичайними правилами без участі міжнародників", - зазначає експерт.
Детальніше про проблеми судової реформи читайте у статті Романа Куйбіди "Як зупинити корозію правосуддя" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".