Верховна Рада призначила міністром охорони здоров’я Віктора Ляшка, який був головним санлікарем України. За його призначення проголосували 262 народні депутати.
Фракції голосували так:
«Слуга Народу» - 224 за;
ОПЗЖ - 0 за;
«Європейська солідарність» - 0 за;
«Батьківщина» - 0 за;
«За майбутнє» - 15 за;
«Голос» - 0 за;
«Довіра» - 18 за;
Позафракційні - 5 за.
«Стійкості та рішучості мені вистачить», - коментує своє призначення Ляшко. Певний управлінський досвід у новопризначеного міністра є. З 2015 до лютого 2018 року Віктор Ляшко був консультантом з питань громадського здоров'я проєкту USAID «Реформа ВІЛ-послуги в дії». З лютого 2018 року до липня 2019 – працював на посаді першого заступника гендиректора Центру громадського здоров'я МОЗ України.
Ляшко також працював у СЕС Київської області, був головним спеціалістом МОЗ. Потім були департамент Державної санітарно-епідеміологічної служби України та керівництво Київським обласним лабораторним центром СЕС.
У грудні 2019 року Ляшко був призначений заступником міністра охорони здоров'я. У лютому 2020 року уряд призначив Ляшка головним санітарним лікарем України. До цього головного державного санітарного лікаря в Україні фізично не існувало вже кілька років. Цю посаду ліквідували разом з усією санітарно-епідеміологічною службою. Однак все змінилося з початком пандемії коронавірусу.
«Нового міністра характеризують як людину чесну та порядну. Яка сама красти не стане, однак і повартувати не зможе. Отже, усе залежатиме від оточення, яке йому поставлять», - зазначає редакторка відділу «Соціум» ZN.UA Алла Котляр.
Власної команди у Віктора Ляшка немає. Хоча, за його словами, вона вже сформована. Визначився новий міністр і з кандидатурою наступника на посаді головного санітарного лікаря, пообіцявши назвати імена після призначення – «щоб не створювати додаткового ажіотажу».
Кандидатура нового міністра влаштовує і президента Володимира Зеленського, і прем'єр-міністра Дениса Шмигаль: тихий, слухняний, без шлейфу негативу.
Якою бачить свою роботу на чолі МОЗ, Ляшко розповів на засіданні парламентського Комітету з питань здоров'я нації, медичної допомоги і медичного страхування 19 травня. За підсумками засідання Комітет рекомендував депутатам підтримати подання Шмигаля про призначення нового голови МОЗ.
«Представляючись на засіданні профільного Комітету, Віктор Ляшко на декілька секунд запнувся – з якзика готове було зірватися звичне «заступник». Вчасно схаменувся. Нічого, до міністерської посади звикають швидко. Принаймні, говорити новий міністр вже навчився на попередній», - додає Алла Котляр.
Насамперед Ляшко заявив, що результатів можна досягнути виключно за допомогою командної роботи, а тому потрібно проговорити всі виклики, щоб виконати, по-перше, передвиборну програму президента, по-друге - партії «Слуга Народу», Кабміну та МОЗ.
Говорячи про закупівлю вакцин, він виправив помилку попередника (спроби Максима Степанова приписати собі все «вакцинні перемоги» сильно розлютили Банкову, яка сама претендує на них - ред.), підкресливши, що в першу чергу хоче подякувати президенту і його Офісу, які активно залучені до цієї роботи і закривають проблеми МОЗ, що виникли під час вирішення цих завдань.
За словами нового голови МОЗ, у нього зараз нормальна співпраця з керівниками Національної служби здоров'я та ДП «Медичні закупівлі України». Тож скандалів не буде.
Основний виклик Віктор Ляшко бачить в подоланні епідемії коронавірусу і її наслідків, які, за його словами, супроводжуватимуть нас щонайменше п'ять років.
Щоб вирішити цю задачу новий міністр збирається, по-перше, нарощувати кількість вакцинованих. Як перші кроки Віктор Ляшко пообіцяв в свої перші 100 днів провести 10 млн вакцинацій (за нашими даними, президент від такої заяви напружився). А по-друге - за літо підготувати систему охорони здоров'я до реагування на інфекційні хвороби та епідемії. З 1 червня, за словами нового міністра, буде визначена мережа лікарень, які прийматимуть пацієнтів з коронавірусом й іншими інфекціями.
Також колишній головний санітарний лікар обіцяє збільшити цього року кількість профілактичних, скринінгових програм. Зокрема, серцево-судинних, онкологічних та інфекційних хвороб, туберкульозу, ВІЛ/СНІД. Також звертає увагу на необхідність привести до ладу протоколи лікування.
Окремо він виділив питання контролю над якістю наданих медичних послуг.
У списку позначених новим міністром пріоритетів – забезпеченість ліками, оскільки сьогодні в організації цього процесу є збої і є проблеми, а також розширення програми реімбурсації.
Зарплати медперсоналу, на думку Ляшка, потребують перегляду. На думку міністра, потрібно звернути увагу на розвиток культури корпоративного управління і залучати інвестиції.
Страхова модель медицини - залучення в НСЗУ, як головного розпорядника фінансів системи охорони здоров'я, додаткових коштів, не з бюджету. Є різні методи і підходи. Це потребує обговорення і політичних дискусій, вважає Віктор Ляшко.
Ще один напрямок, виділений новим головою МОЗ, - забезпечення фармацевтичної незалежності держави, тобто власне виробництво імунобіологічних препаратів.
Все це, за словами Віктора Ляшка, оформлено в програму діяльності міністерства на перші 100 днів і далі, яку він пообіцяв представити після призначення.
Відповідаючи на запитання, як він оцінює ефективність МОЗ під час коронавірусу, Ляшко сказав, що жодне міністерство не може впоратися самотужки. Але, за жодне прийняте рішення на посаді заступника міністра та головного санітарного лікаря йому не соромно.
«Громадяни мають іншу точки зору, і ще неодноразово пригадають новому міністру заборону на прогулянки в парках і обприскування під'їздів під час першого локдауну, а також те, як була організована вакцинація на місцях - те, за що, за словами Віктора Ляшка, він саме і відповідав», - підкреслює Котляр.
За даними ZN.UA, новий глава МОЗ має президентські амбіції і нову посаду розглядає, як відмінний шанс проявити себе.
Чи стануться істотні зміни в сфері охорони здоров'я з новим міністром? Скоріше за все ні. З огляду на те, що Ляшко був в команді ексміністра Уляни Супрун, для західних партнерів це означатиме продовження розпочатої нею реформи. Принаймні, зберігатиметься видимість.
Але навряд чи варто очікувати, що Віктору Ляшко вдасться запустити власне виробництво вакцин в країні. Перш за все, через об'єктивні причини. Крім того, близьке оточення характеризує його як людину, яка не довела до кінця жоден проєкт.
«Поки, за влучним висловом одного з блогерів, у багатьох є лише відчуття полегшення від того, що з операційної вигнали поганого хірурга. Наскільки кваліфікованим буде нове керівництво МОЗ, ми побачимо зовсім скоро по його перших кроках», - підсумовує журналіст.
Нагадаємо, 18 травня Верховна Рада звільнила з посади очільника МОЗ Максима Степанова.
14 травня до Верховної Ради надійшло подання прем’єр-міністра Дениса Шмигаля про відставку міністра охорони здоров'я Максима Степанова.
Своєю чергою Максим Степанов вважає, що політичні сили не вдоволені його «боротьбою за високі зарплати і соціальні гарантії медиків». Свою відставку він назвав «підкилимними іграми», які влаштували «політичні сили з низьким рейтингом».
Докладніше про те, що означає звільнення Степанова і чого чекати від ротацій у Мінздоров’я, читайте у статті Алли Котляр «Нахабство – друге щастя» у ZN.UA.