Незважаючи на стрімку ескалацію напруженості в Азіатсько-Тихоокеанському регіоні, війна з Китаєм не є ані близькою, ані неминучою, заявив міністр оборони Сполучених Штатів Ллойд Остін, у рамках щорічного безпекового форуму «Діалог Шангрі-Ла» в Сінгапурі, повідомляє агентство Associated Press.
«Війна чи боротьба з Китаєм, на мій погляд, не є ані близькою, ні неминучою. Не кожна розмова є приємною, але важливо, щоб ми продовжували спілкуватися один з одним. І важливо, щоб ми продовжували підтримувати наших союзників і партнерів також і в їхніх інтересах», — сказав Остін, наголосивши на необхідності співпраці для «зменшення ймовірності прорахунків та непорозумінь».
Коментарі Остіна були зроблені наступного дня після його більш, ніж двогодинної зустрічі з міністром оборони Китаю Донг Джуном. Це була перша особиста зустріч вищими оборонних посадовців після того, як відносини між двома країнами погіршились внаслідок візиту у 2022 році тодішньої спікерки Палати представників США Ненсі Пелосі в Тайвань, що викликало обурення Пекіна.
Жодна зі сторін не відступала від своїх давніх позицій щодо Тайваню, який Китай вважає своїм і не виключає застосування сили для захоплення, а також щодо широких претензій Китаю в Південно-Китайському морі, що призвело до прямого зіткнення між Китаєм та іншими країнами в регіоні, особливо на Філіппінах.
Відмовляючись розповідати подробиці їхньої розмови, Остін сказав, що найважливішим було те, що вони знову розмовляли.
«Поки ми розмовляємо, ми можемо визначити ті проблеми, які викликають занепокоєння, і ми хочемо переконатися, що ми розмістили рамки, щоб гарантувати відсутність неправильного сприйняття та прорахунків … які можуть вийти з-під контролю. Це можливо робити лише якщо є спілкування», – сказав він.
Виступаючи на тому ж форумі, президент Філіппін Фердинанд Маркос-молодший прямо окреслив, що може бути поставлено на карту, сказавши, що якщо бодай один філіппінець буде вбитий у протистоянні Китаю з береговою охороною та торговим флотом його країни, це буде «дуже, дуже близько до того, що ми визначаємо як акт війни, і тому ми відповідатимемо відповідно».
Маркос висловив сподівання, що партнери Філіппін за договором, до числа яких входять і США, дотримуються тих самих стандартів.
У свою чергу, Остін схвально відгукнувся про відстоювання Філіппінами суверенних прав, однак не сказав, як би США відреагували на вбивство філіппінця під час протистояння з Китаєм, назвавши це гіпотетичним.
Він наголосив, що зобов’язання США щодо Філіппін як партнера за договором є «залізними», наголосивши, водночас, на важливості діалогу з Китаєм.
«Є багато речей, які можуть статися в морі або в повітрі, ми це розуміємо. Але наша мета — переконатися, що ми не дозволимо речам вийти з-під контролю без потреби», — сказав він.
Участь у безпековій конференції бере також президент України Володимир Зеленський, який прибув до Сінгапуру в суботу ввечері та виступить у панельній дискусії в неділю.
Останніми роками Пекін швидко нарощує свій військово-морський флот і дедалі наполегливіше висуває свої претензії практично на все Південно-Китайське море.
Щоб протистояти активності Китаю, США нарощують військові навчання в регіоні разом зі своїми союзниками, щоб підкреслити свою концепцію «вільного та відкритого Індо-Тихоокеанського регіону» , що має на меті підкреслити свободу судноплавства через спірні води, зокрема і Тайванську протоку.
Очільник Пентагону також не погодився з китайським військовим аналітиком, який заявив, що розширення НАТО спровокувало війну в Україні. Американський посадовець заперечив це і назвав справжнього винуватця агресії ‒ президента Росії Владіміра Путіна.
«Розширення НАТО на схід призвело до кризи в Україні. Як ви думаєте, які наслідки матиме зміцнення системи альянсів США в Азіатсько-Тихоокеанському регіоні для безпеки та стабільності цього регіону?», — сказав Цао.
Відповідаючи на запитання, Остін наголосив, що США лише співпрацюють із «країнами-однодумцями зі схожими цінностями», а не намагаються створити альянс типу НАТО. Водночас, він відкинув тлумачення Цао щодо причин війни в Україні, наголосивши, що вона розпочалася через те, що «Путін прийняв рішення незаконно вторгнутися до свого сусіда».