Відбір нового голови НАЗК: Чи відчуває комісія тиск на себе

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Відбір нового голови НАЗК: Чи відчуває комісія тиск на себе © НАЗК
Цей конкурс має своєрідну унікальність, адже всі члени, запропоновані міжнародними донорами, мають проголосувати одностайно.

В Україні продовжується прийняття документів від кандидатів на посаду голови Нацагентства з питань запобігання корупції. Однак під час обрання очільників САП та НАБУ виникали інциденти із тиском на комісію. Чи є інструменти протидії можливого тиску під час конкурсу на посаду голови НАЗК в інтерв’ю ZN.UA розповіли члени конкурсної комісії Метью Мюррей та Андрій Козлов, з якими поговорила Тетяна Безрук.

«Комісію призначили, щоб обрати голову НАЗК, і ця комісія дуже сильна як загалом, так і кожен окремий її член. Кожен із нас має гарний досвід і зміг продемонструвати високі стандарти в роботі. Ми як комісія не зважатимемо на тиск з боку будь-яких органів влади, уряду та інших. Навіть якщо хтось намагатиметься на нас тиснути, це не зможе повпливати на наш вибір. Також на нас не можна тиснути, щоб затягнути якісь процеси. Я абсолютно впевнений у цьому, і тут є два фактори», – заявив Метью Мюррей.

Говорячи про перший фактор, він розповів, що 35 років працює в антикорупційній сфері. Вона за словами Мюррея є дуже складним полем, в якому треба приймати складні рішення. 

«Я зіштовхувався з дуже корумпованими високопосадовцями, цілими мережами і бачив те, що вони робили. І мені треба було з цим боротися і захищатися від цього», – додав Мюррей. 

Другим фактором він назвав чіткі та серйозні процедурні правила. Мюррей запевнив, що конкурсна комісія чітко слідує цим правилам. За його словами, вони побудовані так, аби захистити членів комісії.

«Також спілкуюся з іншими членами комісії і я впевнений у них. Наша мета — знайти гідного кандидата», – додав Мюррей.

Своєю чергою Андрій Козлов зазначив, що зараз члени комісії не відчувають жодних спроб тиску впливу на їх діяльність. Принаймні це стосується тієї частини, яку призначили за пропозицією міжнародних донорів. 

«Сподіваюся, те саме можуть сказати і колеги, призначені безпосередньо Кабміном. Якщо спроби впливу будуть, ми зробимо їх публічними. Ми будемо заявляти навіть про те, що одержували сигнали про переваги того чи іншого кандидата. Це наша робота, і ми її мусимо виконати», – запевнив Козлов.

Він також назвав конкурс на посаду голови НАЗК певною мірою унікальним, у порівнянні з іншими, адже зараз всі три члени комісії, призначені за пропозиціями донорів, мають віддати свій голос за те чи інше рішення. Адже, наприклад, в конкурсі на посаду директора НАБУ голоси мали віддати двоє з трьох «міжнародних» членів комісії. 

«Я складно уявляю собі можливість «домовитися» з усіма трьома з нас, враховуючи наш попередній досвід, репутацію і нажитих за це життя ворогів. Уявімо таку ситуацію: ви маєте «короткий» список кандидатів на нового голову НАЗК. До вас хтось звертається з уряду або офісу президента, не обов’язково непублічно, а уряд чи Банкова декларують, що підтримують того чи іншого кандидата. Як ви на це відреагуєте? Чи взагалі плануєте якісь публічні чи закриті консультації з владою?», – додав член комісії.

Козлов заявив, що у декого з них така репутація, що подібне звернення в принципі неможливе. Адже воно більше нашкодить, ніж принесе користь тим, хто і на чию користь звертаються. З іншого боку, за його словами, завдання виконавчої влади — забезпечити конкурсну процедуру операційно та інституційно. Наприклад, організувати проведення спецперевірки і швидко передати на розгляд Кабміну ту кандидатуру, яку ми визнаємо найкращою. А Кабінет міністрів, як додав Козлов, у цьому випадку має досить просте і легке завдання: у разі, якщо особа пройшла спецперевірку, призначити її на посаду. За словами Козлова, якщо закон довіряє цій комісії обрати гарного очільника НАЗК, то «це наша справа». І комісія її зробить.

«До сьогодні у нас не було такого тиску. І я маю сумніви, що у нас з’являться такі сигнали або такий тиск. Для уряду це буде великою помилкою. Якщо хтось підтримує якогось конкретного кандидата, то це такому кандидату не робить честі», – додав Мюррей.

Нагадаємо, що конкурсна комісія спеціально продовжила до 22 грудня терміни подачі документів на посаду голови НАЗК, аби збільшити кількість кандидатів. Адже у конкурсних процедурах досить часто кількість таки переходить в якість. У комісії планують включно до 28 грудня оприлюднити список допущених до конкурсу кандидатів. 

Про результати аудиту НАЗК за керівництва Олександра Новікова читайте у статті Інни Ведернікової «Підсумки зовнішнього аудиту НАЗК: Стратегічний провал інституції чи Новікова» на ZN.UA.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі