Вибори 31 жовтня супроводжувалися порушеннями українського законодавства та міжнародних стандартів – ОПОРА

Поділитися
Вибори 31 жовтня супроводжувалися порушеннями українського законодавства та міжнародних стандартів – ОПОРА © UA News
Водночас в ОПОРІ зазначили, що голосування відбулося в конкурентних умовах.

В Україні 31 жовтня відбулися довибори у Верховну Раду в одномандатних округах №184 (Херсонська обл.) та №197 (Черкаська обл.), а також позачергові вибори міського голови Харкова. Громадянська мережа ОПОРА заявила, що голосування супроводжувалися значними порушеннями.

«Проміжні вибори народних депутатів та позачергові вибори харківського міського голови відбувались у конкурентних умовах, але супроводжувалися серйозними порушеннями вимог українського законодавства та міжнародних стандартів демократичних виборів. Ключовими викликами для агітаційних кампаній стали зловживання адміністративними ресурсами у виборчих інтересах, технології матеріального стимулювання виборців, непрозорість виборчих фінансів та використання конкурентами практики реєстрації кандидатів-двійників проти активних учасників виборчого процесу», – йдеться у попередніх висновках мережі ОПОРА щодо виборів.

Вказано, що для виборів були притаманні прояви зловживань адмінресурсами. Це безпосередньо вплинули на забезпечення принципу рівності прав та можливостей кандидатів. Зокрема, висуванці від різних партій, аби привернути до себе увагу намагалися неконкурентно: 

  • використати власні зв’язки в різних органах влади;
  • використати розподіл державних субвенцій, місцевих коштів та програм розвитку. 

Найбільше такі порушення були характерні для агітаційних кампаній «слуг народу» у виборчих округах №184 та №197 Віталія Войцехівського і Сергія Козиря. Крім того, це стосується й кандидата на посаду мера Харкова Ігоря Терехова.

«Передвиборча кампанія в Харкові супроводжувалася масштабними зловживаннями бюджетними адміністративними ресурсами в інтересах одного кандидата та фактичним суміщенням ним агітаційної та посадової активності. Для проміжних виборів народних депутатів України в двох округах було притаманне залучення посадових осіб центрального рівня до заходів з де-факто підтримки кандидатів від партії «Слуга народу», а також використання самими кандидатами резонансних державних програм (зокрема, програми «Велике будівництво») з метою агітації», – йдеться у заяві мережі. 

ОПОРА звернула увагу Верховної Ради на необхідність додатково врегулювати діяльність органів влади в умовах виборчого процесу, включно з активністю тих, хто обіймає політичні посади. Вказано, що зменшилася інтенсивність підкупу виборців, зокрема, за допомогою продуктів та інших товарів. 

«Водночас серйозною проблемою залишилася виборча благодійність так званих третіх осіб, які формально були незалежні від кандидатів, але діяли в їхніх інтересах. Насамперед йдеться про благодійні фонди, які в окремих громадах (наприклад, в ОВО №184 — благодійний фонд «Нам тут жити», пов’язаний із кандидатом Геннадієм Лагутою) суттєво вплинули на перебіг агітаційної кампанії. ОПОРА закликає парламент у межах вже розпочатої роботи над змінами до Виборчого кодексу приділити особливу увагу протидії порушенням  законодавства та стандартів виборів з боку благодійних та інших організацій, афілійованих із кандидатами», – йдеться у висновках.

Крім того, передвиборча кампанія на довиборах в Раду супроводжувалась повідомленнями про можливе застосування технологій підкупу виборців, зокрема й під виглядом мереж агітаторів та прихильників. Такі повідомлення стали особливо гострими 31 жовтня в окрузі №197 Черкаської області. Там спостерігачі ОПОРИ виявили низку випадків із ознаками контролю за процесом прибуття на дільниці виборців особами, які використовували списки з персональними даними громадян. 

«Враховуючи такі обставини, ОПОРА вимагає від правоохоронних органів вжиття невідкладних заходів для розслідування повідомлень про можливу організацію підкупу та пов’язаного з ним контролю за волевиявленням громадян», – зазначили в ОПОРІ.

Також під час голосування за мера Харкова та на окрузі №197 громадянська мережа виявила ознаки організації контролю за волевиявленням українців. Це могло бути пов’язаним, як із впливом на виборців за місцем їхньої роботи, так і зі схемами щодо підкупу виборців. В ОПОРІ зазначили, що всі подібні факти необхідно оперативно розслідувати.

«Виборчі конкуренти використовували технології кандидатів-двійників, спрямовані на введення в оману виборців та розпорошення голосів на підтримку популярних учасників виборів. Розслідування окремих інцидентів, розпочате Національною поліцією України, є важливим кроком на шляху припинення цієї недобросовісної практики, але необхідно провести правову оцінку всіх випадків і на рівні парламенту сформулювати законодавче розв’язання проблеми (із дотриманням конституційних прав громадян)», – вказано в заяві.

Під час довиборів кандидати в народні депутати намагалися використати формально не залежні від них громадські об’єднання у власних інтересах. Тим самим вони негативно впливали на умови позапартійного спостереження. Вказано, що виборчі часто не могли розмежувати діяльність позапартійних спостерігачів від політично вмотивованих акцій організацій, залежних від політсил та кандидатів. 

«Особливо критичними були ситуації, коли формально позапартійні організації зі спостереження були частиною виборчих технологій кандидатів щодо роботи з виборцями та агітаторами або реалізації незаконних технологій впливу на волевиявлення громадян. Зокрема, ознаки такої діяльності зафіксовані в ОВО №197 Черкаської області у межах зафіксованих інцидентів щодо контролю за прибуттям виборців на дільниці. ОПОРА вважає, що на рівні Закону і політичних практик необхідно вжити заходів для проведення позапартійного спостереження в Україні, яке є важливою гарантією демократичного виборчого процесу», – заявили  в громадянській мережі.

В ОПОРІ також наголосили на важливості реформування системи контролю за виборчими та політичними фінансами. Про це свідчать масштабні витрати незареєстрованих кандидатів до офіційного початку виборчого процесу,  низька дисципліна суб’єктів виборчого процесу щодо відкриття рахунків виборчих фондів та безконтрольні витрати в соцмережах.

Також серйозною проблемою в ОПОРІ назвали спроби членів дільничої виборчої комісії Харкова обмежити можливість спостерігачів громадянської мережі

  • контролювати процес підрахунку голосів виборців;
  • здійснювати його фото- і відеофіксацію. 

Враховуючи це, а також достатньо масові порушення порядку підрахунку голосів на ДВК Харкова, свідчить про необхідність детального вивчення всіх обставин та належної законної верифікації результатів голосування в місті.

«Проведення виборів в умовах пандемії суттєво не вплинуло на спроможність взаємодії виборців та кандидатів, але неорганізованість окремих етапів діяльності виборчих комісій, таких як приймання документів ДВК територіальними та окружними комісіями, не дозволила належним чином забезпечити дотримання протиепідемічних заходів», – вказали в ОПОРІ.

Водночас попри несприятливі умови проведення виборів під час поширення коронавірусу, виборчі комісії всіх рівнів змогли забезпечити стабільну організацію і проведення голосування. Однак, в ОПОРІ зазначили, що виборчий процес в парламентських округах і Харкові знову засвідчив, що в УКраїні потрібно посилити вимоги до професійності виборчих комісій, підвищити рівень їх матеріально-технічного забезпечення та фінансової мотивації членів виборчих комісій.

«Спроби виборців незаконно отримати бюлетені та інші порушення з їх боку підтверджують важливість посилення інформаційно-просвітницьких кампаній з боку держави та масштабування попереднього досвіду ЦВК та інших виборчих комісій в цій сфері», – додали в ОПОРІ.

Позачергові вибори 31 жовтня проводили через дострокове припинення повноважень депутатів-мажоритарників Ігоря Колихаєва та Олександра Скічка. Обраний в окрузі №184 Ігор Колихаєв склав із себе повноваження у зв'язку з обранням міським головою Херсона, а Олександр Скічко – у зв'язку з призначенням головою Черкаської обласної державної адміністрації.

За даними ЦВК, явка виборців на проміжних виборах народних депутатів склала 21,39% в окрузі №184 та 25,57% в окрузі №197.

За даними опрацювання 77% голосів, на довиборах в Раду перемагають кандидати від «Слуги народу».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі