Венеціанська комісія висловила критичні зауваження щодо судової реформи
14 сiчня, 2011, 12:12
Поділитися
У п'ятницю, 15 жовтня, Венеціанська комісія висловила критичні зауваження щодо судово-правової реформі в Україні. Про це повідомила член Венеціанської комісії Марина Ставнійчук.У п'ятницю, 15 жовтня, Венеціанська комісія висловила критичні зауваження щодо судово-правової реформи в Україні. Про це повідомила член Венеціанської комісії Марина Ставнійчук.За її словами, комісія відзначила певні позитивні зрушення на шляху наближення української системи правосуддя до європейських стандартів. «Однак загальна оцінка не дозволяє говорити про те, що реформа повною мірою відповідає цим стандартам», - уточнила Ставнійчук.
Вона переконана, що «президент України був і є абсолютно щирим у своєму прагненні реалізувати в Україні справжню судово-правову реформу, яка б відповідала інтересам суспільства».
Однак, на думку члена комісії, «ті, кому було доручено підготувати відповідні законодавчі пропозиції, очевидно, керувалися зовсім іншими міркуваннями».
«Інакше неможливо пояснити, чому прийняті Верховною Радою законодавчі акти не тільки не врахували значну частину рекомендацій Венеціанської комісії, які висловлювалися раніше, а навпаки, викликали нові серйозні зауваження провідних європейських експертів», - зазначила Ставнійчук.
Вона розповіла, що у підсумкових висновках Венеціанської комісії щодо закону про судоустрій дано схвальну оцінку чотирьом положенням закону та висловлено критичні зауваження та рекомендації щодо більш ніж тридцяти.
«При цьому особливе занепокоєння Венеціанська комісія висловила з приводу зниження статусу Верховного суду і розширення повноважень Вищої ради юстиції без приведення порядку його формування до європейських стандартів», - уточнила член комісії.
Ставнійчук зазначила, що необхідно імплементувати всі рекомендації Венеціанської комісії, в тому числі і шляхом проведення конституційної реформи правосуддя.
«Зокрема вирішити питання про Вищу ради юстиції, інших органів, причетних до формування суддівського корпусу, забезпечити справжнє дієве суддівське самоврядування і гарантії суддівської незалежності», - додала вона.
Венеціанська комісія також розглянула на своєму засіданні проект закону про мирні збори. За словами Ставнійчук, цей законопроект в цілому отримав позитивну оцінку. Венеціанська комісія, висловивши окремі зауваження, зазначила істотне вдосконалення порядку правового регулювання цього важливого інституту демократичного суспільства.
Нагадаємо, раніше «ДТ» оприлюднило попередні висновків Венеціанської комісії з приводу судової реформи в Україні.
Як відомо, 27 липня Закон України «Про судоустрій і статус суддів» набрав чинності. Це викликало нерозуміння з боку європейських експертів, які максимально делікатно висловлюють своє розчарування у зв’язку з тим, що це відбулося без урахування остаточних висновків Венеціанської комісії. Вони прямо заявляють, що цей факт «викликає серйозні сумніви щодо готовності Верховної Ради та влади до співпраці з Радою Європи у створенні справді незалежної судової системи, яка повністю відповідатиме європейським стандартам».