Венеціанська комісія оцінила законопроєкт про всеукраїнський референдум: озвучені рекомендації

Поділитися
Венеціанська комісія оцінила законопроєкт про всеукраїнський референдум: озвучені рекомендації Венеціанська комісія оцінила проект закону про референдум
Комісія дала "терміновий загальний висновок"

Венеціанська ухвалила «терміновий загальний висновок» щодо прийнятого Верховною Радою в першому читанні проєкту закону про всеукраїнський референдум.

Про це «повідомляє «Європейська правда» з посиланням на пресслужбу Ради Європи.

Наголошується, що законопроєкт є значним кроком вперед, якщо порівняти з проєктом закону 2012 року. Однак комісія звертає увагу на кілька пунктів, які можуть бути вдосконалені в тексті або вимагають подальшого роз'яснення, а саме:

  • рекомендується з'ясувати зв'язок між референдумом всенародних ініціатив про скасування законів або частин законів і референдумом про «вирішення питань загальнодержавного значення»;
  • процедура проведення всенародного референдуму повинна передбачати роль парламенту перед голосуванням, а також, при необхідності, після голосування; наслідки прийняття народної ініціативи повинні бути визначені в законі;
  • необхідно ввести додаткові положення, які зрівноважать можливості для прихильників і супротивників питань, винесених на референдум щодо комісій референдуму різного рівня;
  • рекомендується продовжити термін збору підписів для референдуму за народною ініціативою;
  • рекомендується перевіряти всі підпису;
  • слід синхронізувати положення законопроєкту про фінансування кампанії референдуму з законодавством про фінансування політичних партій.

Також Венеціанська комісія рекомендує, щоб положення про електронне голосування були виключені із законопроєкту і були врегульовані пізніше окремим законом, який би стосувався місцевих, парламентських і президентських виборів.

Крім того, рекомендується переглянути обмеження і заборони щодо проведення агітаційних заходів.

Законопроєкт про всеукраїнський референдум повинен містити конкретні статті щодо запобіжних та ефективних санкцій за порушення проти ЗМІ.

Додамо, що «термінові висновки» приймаються поза пленарними засіданнями Венеціанської комісії, наприклад, якщо висновок потрібен перед майбутнім референдумом або дебатами в парламенті. Такі «термінові висновки», як правило, формально затверджуються на наступному пленарному засіданні. Наступна сесія комісії заплановано на 8-9 жовтня.

В травні голова Верховної Ради України направив запит про оцінку Венеціанською комісією відповідного законопроєкту.

Президент Володимир Зеленський 9 червня вніс у Раду законопроєкт №3612 "Про народовладдя через всеукраїнський референдум". Під час засідання 18 червня Верховна Рада ухвалила проєкт в першому читанні, відхиливши при цьому подібні документи від "Батьківщини" і ОПЗЖ.

Водночас у фракції "Слуга народу" впевнені, що ухвалити документ в цілому зможуть тільки восени. За словами заступника голови фракції "Слуга народу" Євгенії Кравчук, до проведення місцевих виборів жоден питання на референдум виноситися не буде.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі