Вони зауважують, що український закон "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного тоталітарного режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки" надто узагальнений і може створити перешкоди для свободи самовираження і участі політичних парій у виборах. А також він передбачає несправедливі санкції, які потрібно переглянути.
Венеціанська комісія і ODIHR визнають право України заборонити чи навіть встановити кримінальну відповідальність за використання символів і організації пропаганди тоталітарних режимів. Однак вони застерігають, що нинішнє формулювання відповідного українського закону становить загрозу для свободи слова. Зокрема, експерти радять конкретизувати визначення терміну "пропаганда", який повинен означати "щось більше, ніж просто вираження певних ідей і думок".
Також у Венеціанській комісії і ODIHR звернули увагу на непослідовний підхід у формуванні списку комуністичних і нацистських символів. Крім того, їх турбує "надто суворе" і "непропорційне" покарання, яке передбачене українським законом. На їхню думку, лише дії, які дійсно загрожують суспільству, заслуговують на кримінальне покарання.
"А демонстрація символів чи використання назви не повинні призводити до ув'язнення", - йдеться у висновках експертів. Тому вони закликають Україну переглянути покарання у таких випадках.
Також Венеціанська комісія і ODIHR вважають, що українських закон щодо заборони комуністичної і нацистської символіки і пропаганди становить загрозу для свободи зібрань в Україні.
"Заборона політичним партіям брати участь у виборах чи їхній розпуск повинні бути крайньою мірою", - вважають експерти.
Також вони звертають увагу на те, що у нинішньому формулюванні закон створює загрозу кримінального переслідування журналістів, а це дає державі серйозний інструмент цензури. Адже ЗМІ можуть закривати через обвинувачення у "пропаганді".
Також закон передбачає перейменування 900 сіл з комуністичними назвати за півроку. Експерти Венеціанської комісії і ODIHR радять передати це рішення на місця і розширити кінцевий термін його виконання. В цей же час, в міжнародних організаціях відзначили, что Україна демонструє готовність переглянути формулювання закону, і вони це вітають.
Закон України "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного тоталітарного режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки" став частиною процесу декомунізації. Верховна Рада розглянула і ухвалила його в квітні 2015 року, а чинності він набув вже у травні.
А 25 жовтня Україні пройшли місцеві вибори, в яких КПУ формально не брала. Тим не менш, представники КПУ балотувалися на цих виборах - від партії "Нова держава".
Вчора правозахисна організація Amnesty International розкритикувала заборону КПУ в Україні і назвала це небезпечним прецедентом для української політики. У той же час в організації нагадали про досі нерозкриту серію політичних вбивств, які були скоєні в Україні в цьому році.