Вакарчук зазначив українцям на загрозу тиранії

Поділитися
Вакарчук зазначив українцям на загрозу тиранії Вакарчук закликав українців "не наступати на граблі" © Океан Ельзи / Facebook
Музикант закликав співгромадян бути соціально і політично активними.

Якщо громадяни не будуть послідовно відстоювати демократичні цінності та брати активну участь у розвитку і підтримки інститутів громадянського суспільства, державі може скотитись до авторитаризму й тиранії. Подібне неодноразово просиходило в 20-му столітті, пише лідер групи "Океан Ельзи" Святослав Вакарчук у своєму блозі на "Українській правді".

Приводом для написання тексту, за словами музиканта, стало ознайомлення з книгою американського історика Тіимости Снайдера "Про тираніюї: двадцять уроків з XX століття".

Для того, щоб не повторювати помилок минулого, "не наступати на граблі", українцям, на думку Вакарчука, слід критично мислити, бути соціально активними, підтримувати журналістські розслідування, не йти на компроміси з професійною етикою і захищати демократичні інститути.

Відсутність критичного мислення є відмінною рисою членів тоталітарного суспільства.

"Реальність у багатьох країнах в сучасному світі соціальних мереж, постправды та інструментів big data набагато ближче до моделі "1984", ніж нам самим хотілося б вірити. Відмовитися від фактів, значить, відмовитися від свободи. Залишайтеся спроможними критично мислити", – підкреслює Вакарчук.

Соціальна активність, участь у роботі неурядових організацій, підтримка громадських ініціатив, у свою чергу, є запобіжником від надмірного втручання держави в життя людини і суспільства.

"Допомагайте благодійним організаціям, здавайте кров, беріть участь в краудсорсинговых освітніх проектах, створюйте неурядові організації. Багато хто з нас можуть собі це дозволити. Але що більш важливо – робіть за власним рішенням, не за вказівкою зверху. Виберіть, що особисто вам ближче. Не чекайте, що держава і лідери зроблять це за вас. Тирани завжди захочуть забрати можливість вибору – більше регулювати, кожен елемент економіки і суспільного життя – будуть вказувати, що дивитися, як говорити, і навіть як слухати. З вибором в суспільстві розвивається свобода", – пише автор.

Вакарчук також закликає громадян підтримувати журналістські розслідування: "Люди, які критично ставляться до влади, допомагають будувати демократичне суспільство. Лідери, яким не подобаються журналістські розслідування – потенційні тирани".

Автор також звертає увагу, що всі злочини антидемократичних режимів відбувалися руками слухняних виконавців волі тиранів і закликає не йти на угоди з власною совістю і професійною етикою.

"За кожним тираном стоїть професійна команда, яка виконує всю брудну роботу. Подумайте, чи не є ви частиною такої команди прямо сьогодні. У вас завжди є вибір не слідувати наказам, які крок за кроком перетворюють демократію в тиранію", – зазначає Вакарчук, закликаючи також активно захищати інститути громадянського суспільства.

"Саме демократичні інститути дозволяють не втратити нашу порядність. Виберіть, що ви можете захистити – районну газету, громадського активіста, важливий закон, волонтерську організацію – і захищайте: приходьте на публічні обговорення, виходьте на демонстрації і акції підтримки, здійснюйте тиск на владу", – додає він.

Автор звертає увагу на той факт, що політики, які отримали владу за допомогою демократичних інститутів можуть прийняти рішення про їх знищити, щоб цю владу зберегти: "Вже не раз так робили. І зроблять ще. Просто для збереження влади".

"Історія не повторюється тільки для тих, хто готовий вчитися на її уроках. Завдяки Майдану і ціною великої кількості життів ми уникли тиранії. Давайте вчити уроки історії і не наступати на граблі. Більшість авторитарних лідерів стали такими, тому що народ дозволив це. Не стійте осторонь. І не здавайтеся на початку", – резюмує Вакарчук.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі