Відомий український політичний діяч, народний депутат попередніх скликань Ігор Юхновський запропонував свій варіант Конституції України.
"Верховна Рада має складатися з двох палат, кожній з яких притаманні взаємодоповнюючі цілі щодо самої Конституції", - йдеться в його матеріалі для ZN.UA.
Згідно з проектом Юхновського, Верхня палата Верховної Ради - Сенат (125 депутатів) - забезпечує стабільність і недоторканність Конституції. Нижня палата - Національні збори (325 депутатів) - у силу наданих їй повноважень матиме змогу вносити зміни, доповнення, нові положення до Конституції тощо.
На відміну від Національних зборів, які повністю переобираються кожні 5 років, Сенат після свого створення працює безперервно. Сенат складається з п'яти палат, кожна з яких наділена відповідними повноваженнями:
- палата старійшин (патронує Національні збори);
- вчена дума (патронує діяльність президента, відповідальна за сталий розвиток держави);
- палата економіки (патронує прем'єрську вертикаль);
- палата юстиції (патронує прокуратуру і суди);
- палата територій (патронує одиниці самоврядування, обласну владу).
Юхновський пропонує щорічну ротацію однією з палат, що означає - кожен сенатор працює п'ять років. Від кожної області в Сенат делегується однакова кількість депутатів - п'ять.
"Оскільки абсолютна більшість областей однозначно самовизначена щодо української держави, то наявність Сенату забезпечує Україні політичну стабільність", - наголосив автор проекту.
В обов'язок Сенату входить створення стратегічної програми розвитку України та її дотримання. Сенат контролює весь бюджетний процес держави, якість і відповідність Конституції прийнятих законів, визначає рівень компетентності міністрів і губернаторів областей.
Одним з питань на референдумі, який провів у 2000 році Леонідом Кучмою, було питання про двопалатний парламент в Україні.
Докладніше читайте в матеріалі Ігоря Юхновського "Україні необхідна нова Конституція" у свіжому номері "Дзеркала тижня. Україна".